Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Czarmuń
2016, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Czarmuń

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2817, 17.462

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Czarmuń

Czarnun

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:sępoleński
Gmina:Więcbork
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z przeł. XVIII i XIX w.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1. poł. XV w. i dotyczą ponownego zasiedlania tych terenów. Przez setki lat Czarmuń wchodził w skład dóbr pobliskiego Runowa. Pod koniec XVIII w. dla dzierżawców niewielkiego folwarku wybudowano obecny dwór. Miejscowość w Słowniku Geograficznym... Chlebowskiego i s-ki znajdujemy jako wieś Czarnuń w pow. wyrzyskim. Było tu 21 domów zamieszkałych przez 166 osób, w tym 159 ewangelików i 7 żydów; 35 analfabetów. Od nazwy wsi nazwano też jezioro nad którym leżała - Czarnun, nazywane też czarnomskim. Trudno dziś umiejscowić właściwy folwark, będący w XIX w. do główną majętnością we wsi. Prawdopodobnie jest to miejsce zaznaczone na mapce obok.
Źródła:
P. Szafran "Osadnictwo historycznej Krajny"
Wikipedia
Mapster

Opis

We wsi zachowały się pozostałości kilku folwarków z pocz. XX w. Na chwilę obecną nie posiadamy zdjęć ani opisu dworu. Na mapie sat. nie są widoczne żadne relikty budynku. Został on albo odbudowany albo wyburzony. Teren który przypisujemy do dawnego folwarku obecnie podzielony jest na kilka działek.

Park

Niewielkie ogrody znajdowały się przy każdym z folwarków. Pozostałości parku z XIX w., leżące na północ od opisywanego założenia mają nie więcej niż 1 ha powierzchni.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.