Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu




Barlinek
Berlinchen
Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:myśliborski
Gmina:Barlinek
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:myśliborski
Gmina:Barlinek
Rodzaj obiektu:Pałac
Stan obecny
Własność prywatnaHistoria
Pałac z pocz. XX w.Miasto zostało założone z nakazu Ottona V i Albrechta III, przez rycerza Henryka Toyte, w 1278 r., jako nadgraniczny gród obronny. Należało do Branderburgii oprócz okresu panowania krzyżackiego 1402-1454. Następnie należało nieprzerwanie do Hohenzollernów, aż do wyzwolenia Polski w 1918 r. Po II wojnie światowej mieszkańców przesiedlono za Odrę, a do miasteczka sprowadzono polskich osadników. Pałac wybudowany został w 1908 r. jako willa, prawdopodobnie przez bogatych mieszczan. W późniejszych czasach podobno mieszkały tam utrzymanki Goeringa, Himmlera, a nawet Hitlera. W okresie powojennym mieściła się tu szkoła, a następnie komenda Hufca ZHP Barlinek oraz mieszkania. W latach 90. XX w. będąc własnością J.S.T. pałacyk zaczął podupadać. W 2007 r. został kupiony przez osoby prywatne, które przywróciły obiektowi dawną świetność.
Źródła:
Wikipedia
Strona internetowa \\\"Zachodniopomorskie\\\" zp.pl
zdjęcie: zp.pl, http://zp.pl/barlinek-palacyk-cebulowy,artykul_1_470_0_0
Opis
Budynek w stylu klasycyzującej willi z elementami neorenesansowymi. Wzniesiony na planie zbliżonym do kwadratu, parterowy, podpiwniczony, nakryty łamanym dachem z baniastymi kopułami przypominającymi cebulę po bokach, od których wziął swoją nazwę. Wejście poprzedzone jest portykiem kolumnowym dźwigającym balkon. Elewacje posiadają ładny detal architektoniczny: gzymsy, podziały pilastrowe i ozdobne obramienia okien. Nad balkonem wznosi się ciekawy, falisty szczyt z bogatą dekoracją stiukową i kartuszem.Park
Pałac otoczony jest przez starodrzew o nieokreślonej powierzchni, płynnie przechodzący w lasek rozciągający się na wschód od miasta.Inne
- Fragmenty murów obronnych z XIV i XV w.- Kościół gotycki z XIII / XIV w. pw. Niepokalanego Serca NMP (przebudowany w XIX w.)
- Domy mieszczańskie z XIX w.
- Rynek miejski z "Gęsiarką" - fontanną wykonaną w 1912 r., przedstawiającą dziewczynkę z gąsiorem
- Kościół p.w. św. Bonifacego z 1923 r.
- Dawna fabryka papieru czerpanego, obecnie muzeum i siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn Papiernia"
- Dawny klasztor, obecnie S.P. nr 1 w Barlinku im.Tadeusza Kościuszki
- Cerkiew prawosławna z XIX w., pierwotnie wzniesiona jako kościół ewangelicki.
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.ładny ten Plac Cebulowy w Barlinku -musze go \"spenetrowac\"
Pozdrawiam Karol Barsolis Turysta Kulturowy