Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.143, 17.5868

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Nowa Wieś Podgórna

Neudorf am Berge

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wrzesiński
Gmina:Miłosław
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Relikty: fragment narożnego muru, piwnica oraz wozownia, aktualnie przebudowana na garaż.
Stan własności nieznany.

Historia

Historię Nowej Wsi Podgórnej opisujemy szczegółowo w naszym katalogu, w obiekcie nr 1, czyli w opisie dworu należącego przed 2. wojną światową do rodziny Baranowskich.
W naszym katalogu jest wiele miejsc i obiektów, które nigdy nie zostały wpisane do rejestru zabytków, a nawet do ewidencji, po częstokroć nie są to nawet dwory, czy pałace stricte z definicji - czyli jako siedziby rodów ziemiańskich, właścicieli dóbr lub ich zarządców. Dość popularne jest określanie tym mianem budowli, które po prostu przypominają dwór lub pałac. Tak też najwidoczniej stało się w przypadku opisywanego budynku w Nowej Wsi Podgórnej. Jedynym źródłem w Internecie które nieistniejącą już budowlę określa jako "dwór" jest strona internetowa miasta Miłosław, pozostałe jedynie kopiują te informacje.
https://web.archive.org/web/20140424173637/http://www.miloslaw.info.pl/content/nowa-wie%C5%9B-podg%C3%B3rna
Budynek wzniesiony "pod koniec XVII w." dla Ostojskich, to stwierdzenie nieco mijające się z prawdą i dziwi bezmyślne kopiowanie tej "informacji" przez kolejne portale i strony internetowe. Raz, że budynków o takiej architekturze w XVII w. nie budowano, dwa - żadne zapiski na przestrzeni stuleci nie sugerowały istnienia w tym miejscu założenia, zespołu dworskiego, czy folwarku, w którym mógłby istnieć dwór. Ostojscy niewątpliwie mieszkali we wsi, ale na pocz. XX w. i rzeczywiście to oni mogli wybudować rzeczony budynek. Nie wiadomo, czy Ostojscy mieszkali tu wcześniej, ponieważ w dostępnych nam źródłach nie znaleźliśmy takiego nazwiska, a już na pewno nie w XVII, czy XVIII wieku. Czy był to może "dwór myśliwski", jak sugeruje popularna paraencyklopedia? Możliwe, gdyż na zachód od promu rozciągają się sporych rozmiarów lasy. Niestety, oceniając budowlę po zdjęciach można sądzić, że to raczej okazały dom, w którym mieściła się karczma.
Wieś "historię swoją pisze rzeką Wartą"... - bardzo to piękne, natomiast my ją opracowujemy w oparciu o sprawdzalne źródła. Tak więc obiekt pozostawiamy w bazie jako ciekawostkę, no i ze względu na jego historię bardziej współczesną, barwnie opisaną na linkowanej powyżej stronie www.
Marek Kujawa

Opis

Budynek był piętrowy, nakryty dachem czterospadowym. Nie posiadał cech stylowych.

Park

Brak

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawarok i 2 miesiące temu
No i "perełka" znika. To cud, że dworem klasycystycznym z końca XVII w. nie zainteresowali się badacze...