Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Poznań Krzesiny - Dwór Antoniego Raczyńskiego
Zdjęcie Robert 2013
Miniatura Poznań Krzesiny - Dwór Antoniego RaczyńskiegoMiniatura Poznań Krzesiny - Dwór Antoniego RaczyńskiegoMiniatura Poznań Krzesiny - Dwór Antoniego RaczyńskiegoMiniatura Poznań Krzesiny - Dwór Antoniego Raczyńskiego

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomek Malikrobert rydwelski

Poznań Krzesiny - Dwór Antoniego Raczyńskiego

Województwo:wielkopolskie
Powiat i gmina:Poznań
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Obecnie w dworze znajduje się przedszkole publiczne.

Historia

Dwór zapewne z lat siedemdziesiątych XIX wieku, parterowym, nakryty dachem dwuspadowym, z płytkimi ryzalitami w części środkowej obu elewacji. Dzięki schodkowym zwieńczeniom ścian szczytowych oraz schodkowym szczytom ryzalitów, a także pseudokrenelażowemu fryzowi dekorującemu ściany ten niewielki dwór nabierazamkowego charakteru.
Główne wejściedo dworu w ryzalicie elewacji północnej i podobnie jak otwory okienne i wnęki ryzalitu zamknięte półokrągłym łukiem.
Krzesiny pojawiają się w dokumentach Przemysła II z 1294 roku. W końcu XIV wieku wymieniony dziedzic Krzesin Wojtek Bogaty, mieszczanin poznański. W XVI wieku właścicielami byli Mikołaj, Jarosław i Jan Krasińscy, a pod koniec XVI wieku Czaccy. W XVII wieku najdłużej pozostawali właścicielami Naramowscy - aż do 1728 roku, kiedy to Krzesiny objął za 30 000 złotych Jakub Skrzetuski. Później majątek należał do Skaławskich i Lipskich, a od końca XVIII wieku aż do lat czterdziestych XIX wieku do Mycielskich. W 1848 roku własność Wasilewskich, od 1882 do 1900 roku Antoniego Raczyńskiego, a następnie pruskiej Komisji Kolonizacyjnej, która Krzesiny rozparcelowała.

W okresie międzywojennym Krzesiny nie stanowiły ośrodka większych dóbr ziemskich.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 7 miesięcy temu
ciekawostki