Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Cichoradz
2013, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiMarek Kujawa

Cichoradz

Tannhagen

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Zławieś Wielka
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór nie istnieje, w jego miejscu stoi współczesny biurowiec firmy: GRUPA PRODUCENTÓW ROLNYCH ZIARNO SP. Z O.O. Chichoradz

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1454 r. Jej dawna nazwa to Czechericz. Należała do Wypczyńskich, Tomaszewskich, Ostromeckich i Głuchowskich. W 1680 r. należała do Jana Kruszyńskiego, potem do Waleriana Kruszyńskiego. Od 1875 r. majątek przeszedł w ręce rodziny von Alvensleben z Ostromecka. Wtedy też nazwę wsi a zarazem "dóbr rycerskich" zmieniono na Tannhagen. Dobra obejmowały 2619 mórg. W 1885 r. we wsi znajdowało się 12 domów z 209 m-cami, w tym 131 katolików i 78 ewangelików. Należała ona do parafii Łążyn, zaś stacja pocztowa znajdowała się w pobliskim Unisławiu. W XX w. dobra w Cichoradzu i Gierkowie otrzymał najmłodszy z synów Albrechta (i Marty Gottlieb) z Ostromecka, Ludolf Busso. Majątek pod jego zarządem podupadł finansowo i w latach 20-tych zmuszony był sprzedać Gierkowo polskiej rodzinie Kentzer. Busso był właścicielem Cichoradza do 1945 r. Przed napaścią hitlerowską na Polskę wyjechał do Szwajcarii. Okoliczna ludność nie wspomina go żle, uchodził za przeciwnika hitleryzmu. Po wojnie majątek znacjonalizowano, a na terenie folwarku powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane ustawowo w latach 90. XX w. Obecnie mieści się tu prywatna firma rolna.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Książka Adresowa Gosp. Rolnych pow. 50 ha Woj. Pomorskiego;
Miesięcznik "Głos Świętego Mikołaja" nr 6/7, lipiec-sierpień 1999;
Wikipedia;
Geoportal.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Nieistniejący dwór wznosił się w miejscu obecnego biurowca, wybudowany był na planie litery "L", dłuższą osią zorientowanej w kier. W-E. Układ przestrzenny założenia niewiele się zmienił, wybudowano nowe budynki gospodarcze a stare wyremontowano i częściowo zmieniły swoje przeznaczenie.
Mapster: http://www.amzpbig.com/maps/2876_Birglau_1909.jpg

Park

Park z XIX w. o powierzchni około 3 ha z zachowanym starodrzewem i kilkoma stawami. Park dzięki staraniom obecnych użytkowników jest czysty i zadbany. Wraz z przekształconym podwórzem gospodarczym zajmuje działkę nr ...79/11 o pow. 7,267 ha (Geoportal). Staw znajdujący się po płd.-zachodniej stronie dworu wykopano dopiero w XX w.

Inne

Cmentarz ewangelicki.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.