Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Chełmszczonka
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura ChełmszczonkaMiniatura Chełmszczonka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Chełmszczonka

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dobrcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom nowicjatu (klasztor) Zgromadzenia Ducha Świętego.

Historia

Dwór z 1. poł. XIX w.
Dnia 17 października 1937 roku zgromadzenie zakupiło młyn wodny i ponad 25 hektarowe gospodarstwo, które stanowiło tzw. "resztówkę" z parcelowanego majątku we wsi Włóki, zwanego Chełmszczonka. Ojciec Paweł Barański, który został pierwszym przełożonym nowego domu zakonnego zamieszkał tu z początkiem 1938 r. Wraz z nim przybyli bracia zakonni Zefiryn Zapolski i Paweł Garlewski.
Zaraz na początku II wojny światowej, w listopadzie 1939 roku ojciec Paweł Barański został aresztowany przez Hitlerowców i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł 16 lipca 1942 r. w opinii świętości i dzisiaj toczy się jego proces beatyfikacyjny. W czasie okupacji zgromadzenie zostało zmuszone do opuszczenia domu w Chełmszczonce. Powróciło tu w połowie 1945 r.
Przez krótki czas przełożonym był o. Józef Krzoska, a po nim został mianowany o. Piotr Pilarski, który szczególnie troszczył się o wiernych, przybyłych z dawnych ziem wschodnich Polski. Rozwój domu zakonnego został przerwany przez aresztowanie w listopadzie 1949 roku ojców i braci w Bydgoszczy i Puszczykowie. Rok później komunistyczne władze PRL odebrały zgromadzeniu ziemię i upaństwowiły młyn, a w połowie lat pięćdziesiątych próbowały zmusić współbraci do całkowitego opuszczenia domu.
Ówczesny przełożony o. Leon Zaremba, skutecznie się temu przeciwstawił. Trudno jednak było żyć w domu, który praktycznie pozbawiony został jakichkolwiek dochodów. Sytuacja była tak trudna, że bracia zakonni podejmowali pracę w okolicznych gospodarstwach, by zarobić na utrzymanie domu zakonnego i siebie. W latach 60-tych odzyskano część terenu, który został przywrócony zgromadzeniu.

Opis

Budynek piętrowy na planie wydłużonego prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem. Brak cech stylowych na skutek przeprowadzonych remontów.

Park

Resztki parku z 1 poł. XIX w. Płynnie przechodzi w lasy porastające zbocza wzgórz, opadających w stronę Wisły.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.