Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Bydgoszcz - Myślęcinek
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Bydgoszcz - MyślęcinekMiniatura Bydgoszcz - MyślęcinekMiniatura Bydgoszcz - MyślęcinekMiniatura Bydgoszcz - MyślęcinekMiniatura Bydgoszcz - Myślęcinek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bydgoszcz - Myślęcinek
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1676, 18.0402

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaGrzegorz Chowicki

Bydgoszcz - Myślęcinek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat i gmina:Bydgoszcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Hotel \"Pałac\". Własność miasta Bydgoszczy, w dzierżawie.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o Myślęcinku pochodzi z 1346 r. Wieś była majątkiem szlacheckim aż do 1945 r. Po pierwszym rozbiorze Polski właścicielem był Adam Bieberstein Zawadzki, który nie podpisał lojalki względem Prusaków i opuścił majątek, sprzedając go w 1783 r. Józefowi Rola-Zbijewskiemu. Kolejnym właścicielem był Antoni Gliszczyński, zm. w 1800 r. W 1803 r. wdowa sprzedała majątek małzeństwu Tadeuszowi i Małgorzacie z Dąmbskich Grabskim. Gospodarzyli tu wspolnie przez siedemnaście lat. Po śmierci Małgorzaty Tadeusz Grabski sprzedał w 1820 r. majątak w wolnej licytacji znanemu w Bydgoszczy bankierowi żydowskiemu Loewe za 14.600 tal. Nastepny właściciel Jan Fryderyk Schultz - ziemianin, kupił majątek w 1838 r. za 12.000 tal., powiekszył jego areał przez dokupienie Folwarku Zamczysko, gospodarstwa sołectwa (Freischulzerei) Osielsk, młyna wodnego w Myślecinku oraz łąki w Fordonie. Całość sprzedał w 1853 r. za 48.700 tal. Gustawowi Struebing, który wybudował tu obecny dwór, większość zabudowań i browar, czynny jeszcze w latach 20-tych XX w. Kolejnym właścicielem w latach 1893-1905 było przedsiębiorstwo Komandditgesellschaft \\\\\\\\\\\\\\\"Rittergut und Brauerei Myślęcinek Struebing Comp.\\\\\\\\\\\\\\\" .Nazwy majątku nie zniemczono. Firma umieszczała nazwę \\\\\\\\\\\\\\\"Myślęcinek\\\\\\\\\\\\\\\" na zamknięciach butelek od produkowanego piwa. Od 1905 r. majątek był obiektem spekulacji i przez kolejne 15 lat miał ośmiu właścicieli. Dominium Myślęcinek z folwarkiem Zamczysko liczył ogółem 470 ha gruntów. Po 2 wojnie światowej majątek uległ parcelacji. Część poszła pod Pracownicze Ogródki Działkowe.Część przeznaczono pod tereny wystawowe i park kultury i wypoczynku. Resztę wraz z pozostałymi po majątku zabudowaniami użytkuje PGR Kusowo, utrzymując tu Ośrodek Treningowy Koni Sportowych, których obecnie jest tu 40. Obejście majątku zmieniło charakter. Nie ma obory i świniarni. Dawny dworek jak i sąsiedni dom administracyjny są dobrze utrzymane. W latach 90-tych XX w. dwór został przebudowany i zaadaptowany na hotel i restaurację.

Źródło i zdjęcia archiwalne: http://www.palac.com.pl/historia/

Opis

Niegdyś był to dwór parterowy, nakryty dwuspadowym dachem i podpiwniczony. Siedmioosiowy z gankiem poprzedzonym wysokimi schodami ujętymi żeliwną balustradką. Po przebudowie dolna część budynku nie uległa zasadniczej zmianie, natomiast dobudowano okazałą mansardę mieszczącą dwie kondygnacje mieszkalne.

Park

Park z poł. XIX w. o pow. około kilkunastu ha ze stawem i zachowanym starodrzewem. Tereny parku podworskiego zostały przeznaczone na potrzeby ogrodu botanicznego.

Inne

Kompleks zabudowań stajennych z XIX w., użytkowany od 1982 r. przez Ośrodek Rekreacji Konnej
Ruiny dawnego browaru z 1889 r.
Rządcówka - budynek administracyjny, z poł. XIX w.
Czworaki z poł. XIX w.
Największy w Polsce park miejski \\\\\\\\\\\\\\\"Leśny Park Kultury i Wypoczynku\\\\\\\\\\\\\\\", liczący 830 ha.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.