Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Bydgoszcz - Pałac Lloyda
2011, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Bydgoszcz - Pałac LloydaMiniatura Bydgoszcz - Pałac LloydaMiniatura Bydgoszcz - Pałac LloydaMiniatura Bydgoszcz - Pałac LloydaMiniatura Bydgoszcz - Pałac Lloyda

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaWaldemar PotulnyJoanna Kwoka

Bydgoszcz - Pałac Lloyda

Bromberg

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat i gmina:Bydgoszcz
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

BRE Bank S.A.

Historia

Pałac Lloyda z końca XIX w., / ul. Grodzka 17
Pod koniec XIX w. powstał tu kompleks budynków wzniesionych przez Prusaków. Jego głównym elementem był pałac Ottona Liedtke, wzniesiony w latach 1885-1886 wg projektu mistrza budowlanego Waldemara Jenischa. W skład kompleksu wchodziły poza tym: kamienica, wozownia oraz magazyny. Do 1908 r. budynek był siedzibą właściciela i jego rodziny. Później nieruchomość została zakupiona przez Bydgoskie Towarzystwo Żeglugi Śródlądowej (Bromberger Schleppschiffahrt). Budynek przebudowano i przystosowano do celów biurowych. Wprowadził się tu zarząd spółki. Po 1920 r., obiekt nie zmienił swojej funkcji. Niemieckie przedsiębiorstwo przemianowano na ?Lloyd Bydgoski?, a jego siedzibą pozostał opisywany pałacyk. ?Lloyd? był wówczas jednym z największych przedsiębiorstw żeglugowych w kraju. Posiadał oddziały w Gdańsku, Warszawie, Włocławku, fabrykę maszyn i stocznię na Kapuściskach Małych, tartak i port przeładunkowy na Siernieczku oraz cegielnię i gorzelnię w Czersku Polskim. Po 2 wojnie światowej budynek nadal służył przedsiębiorstwu żeglugowemu, tym razem pod nazwą Żeglugi Bydgoskiej. W 1974 r. przeprowadzono remont budynku. Następnie właścicielem został BRE Bank, który dokonał rewaloryzacji obiektu.

Opis

Pałac w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Murowany z cegły na planie zbliżonym do kwadratu, podpiwniczony, parterowy z wysokimi dachami krytymi gontem, z lukarnami, wieżą i dekoracyjnymi szczytami. W elewacjach bogaty detal architektoniczny: gzymsy, naczółki, sterczyny, obeliski, iglica z wiatrowskazem.

Park

Brak

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa3 lata i 3 miesiące temu
Tylko "biedna" Bydgoszcz, która posiada wprawdzie setki pięknych willi i kamienic, nie ma swoich "pałaców" miejskich. A może ktoś wie coś, o czym my nie wiemy?