Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Brzyskorzystewko
Zdjęcie Marek Kujawa 2011
Miniatura BrzyskorzystewkoMiniatura BrzyskorzystewkoMiniatura BrzyskorzystewkoMiniatura BrzyskorzystewkoMiniatura BrzyskorzystewkoMiniatura Brzyskorzystewko

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Brzyskorzystewko

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Żnin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/252/1-2 z 23.04.1991

Stan obecny

Właścicielem jest firma Brzysko-Rol spółka z o.o.

Historia

Dwór z 1873 r.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1450 r. gdzie wymieniona jest jako Brzyskorzystwa Mniejsza. Nazwa wzięła się od przepływającej przez wieś rzeczki zwanej niegdyś Bezkorzyścią. Około połowy XIX w. majątek należał do Jana Arndta a przez ożenek z jego siostrą Wandą Marią Arndt herbu Puchacz stał się własnością Ludomira Frezera herbu Alabanda. Z tego związku pochodził Jarosław Frezer (1858-1914), żonaty z Józefą Jarmułt-Mlicką herbu Dołęga (1859-1917), potomkinią ?po mieczu? Kajetana Mlickiego. W 1866 r. zmarła matka Ludomira, Wiktoria Frezer z Łebińskich (ur. w 1797 r.). Mniej więcej 7 lat później dla Jarosława wzniesiony tu został na miejscu wcześniejszego, zapewne wg. projektu Paula Kleffera obecny dwór. Po kilku latach zmarł po ciężkiej chorobie i długich cierpieniach ojciec - Ludomir, który pochowany został w Brzyskorzystwi. Synem Jarosława był Tadeusz (1898-1938), żonaty w 1925 r. z Marią Kościelską z Kościelca herbu Ogończyk (1905-1986). Z tego związku pochodziły dzieci: Jerzy (1926-2003), żonaty kolejno z Sabiną Bojakowską (1940-1981), Marią Kudrycz (1922-1965) i Barbarą Jaszyk oraz Barbara Maria (1927-2007) zamężna ze Zbigniewem Alfredem Pawłem Bessertem (1913- 1992). Wyżej wymienieni: Jarosław i jego syn Tadeusz kolejno zadłużali majątek a dług obciążał jego pierwotną właścicielkę - Wandę Arndt, jej posag i posag jej trzech córek.
Całe założenie, usytuowane na wzgórzu opadającym w kierunku rzeki Rawki, otoczone jest parkiem krajobrazowym. Po 2 wojnie światowej dwór znalazł się pod zarządem Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a obecnie jest użytkowany przez spółkę Brzysko-Rol.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Jest to budynek parterowy, na wysokich piwnicach, z facjatami, pięterkiem i bocznymi skrzydłami, na których znajdują się tarasy. Elewacja frontowa w części środkowej przechodząca w facjatę zwieńczoną trójkątnym szczytem z kamiennymi wazonami. W elewacji ogrodowej znajduje się przedsionek utworzony z boniowanych filarów i półkolumn, poprzedzony schodami. Dach nad korpusem głównym jest dwuspadowy. Przed elewacją ogrodową rozciąga się polana, na której znajduje się murowany basen z fontanną.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. 3ha. Park schodzi łagodnie w kierunku rzeczki Rawki. Nad rzekę prowadzi aleja wiązowo - lipowa Urozmaicony drzewostan tworzą jesiony wyniosłe, wiązy szypułkowe i górskie, lipy, kasztanowce, klony, świerki i wierzby. Spośród drzew pomnikowych wyróżnia się dwuwierzchołkowy klon jawor o obw. 230/240cm, brzoza brodawkowata o obw. w pierśnicy 350 cm, jesion wyniosły o obw. 330cm i grab zwyczajny o obw. 300 cm. Niegdyś istniał tu staw, po którym obecnie pozostało zagłębienie terenu. Bezpośrednio poza parkiem ciągnie się las liściasty z dominującym jesionem, wiązem, olszą i grabem.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.