Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Szczytno
Dwór po przebudowie i adaptacji na szkołę, zdjęcie Czesław Baranowski
Miniatura Szczytno

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4661, 18.9562

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Czesław Baranowski

Szczytno

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Choceń
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pierwszym odnotowanym właścicielem majątku Szczytno był szlachcic o nazwisku Szczycieński (wzmianka z roku 1489). Na przestrzeni wieków dobra wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Od roku 1894 aż do II Wojny Światowej majątek był własnością rodziny Byszewskich. Zakupiony przez Józefa Byszewskiego, przeszedł następnie we władanie jego dzieci ? Antoniego Władysława, Marii oraz Anieli Józefy. Na mocy układów między rodzeństwem od roku 1908 jedynym właścicielem Szczytna stał się Antoni Władysław Byszewski. W roku 1939 rodzinę Byszewskich wysiedlono z majątku. W roku 1945 zespół dworski w Szczytnie został przekazany na własność Gminnej Spółdzielni ?Samopomoc Chłopska? w Boniewie, w 1950 pozostałości majątku przekazano Zarządowi Gminy Pyszkowo. Ostatecznie dwór wraz z parkiem przeszedł w prywatne ręce. W roku 1956 dwór został gruntownie przebudowany, przystosowując się tym samym do potrzeb szkoły.

Opis

Dwór wybudowany został najprawdopodobniej na przełomie wieków XIX i XX. Do dziś zachowany budynek jest otynkowany, piętrowy, posadowiony na niewielkim cokole, z poddaszem. Od wschodu, na środkowej osi posiada przybudówkę. Elewacja frontowa pierwotnie znajdowała się po stronie wschodniej, miejsce obecnej dobudówki zajmował ganek. Dwór posiada dach dwuspadowy, pokryty papą. Elewacja wschodnia obecnie jest siedmioosiowa, ze szczytem przybudówki w osi środkowej. Zachodnia elewacja ma układ dziesięcioosiowy. Okna częściowo zostały zamurowane, częściowo wymienione na zespolone. Schemat wnętrza pierwotnie był dwutraktowy, z poprzeczną sienią. Prawdopodobnie układ pomieszczeń był korytarzowy i amfiladowy. Po przebudowach ? najpierw na potrzeby szkoły, później mieszkańców - budynek w niewielkim stopniu przypomina ten z początku wieku XX.

Park

Park zajmuje w tej chwili niewielki obszar wzdłuż rzeki, po południowej i zachodniej stronie dworu. Pierwotnie założenie parkowe najprawdopodobniej miało charakter krajobrazowy, powstało w drugiej połowie XIX w.

Inne

Zachowały się budynki mieszkalne dawnych pracowników folwarcznych, usytuowane na północ od drogi Borzymie- Boniewo.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.