Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Mochylek
2016, zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.0043, 18.0265

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Mochylek

Mochelkenberg

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Nowa Wieś Wielka
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałacyk myśliwski, nr rej.: A/432/1 z 8.12.1994

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałacyk z końca XIX w.
Mochylek to kolonia położona nieco na północ od dawnego folwarku Cielupki, na zachodniej rubieży gminy Nowa Wieś Wielka. Cielupki wraz z Mamliczem (dominium) oraz folwarkami Gulczewo i Czarne Błota należały w XVIII w. do dóbr klucza Łabiszyn, a od 1764 r. do rodu Skórzewskich. Na Mochylku Skórzewscy wybudowali pałacyk, do budowy wykorzystując cegłę z własnej cegielni w Łabiszynie. Został on wzniesiony w końcu XIX w., być może funkcje \\\\\\\"myśliwskie\\\\\\\" pełnił oficjalnie, a w rzeczywistości, ukryty wśród lasów służył sprawie polskiej? Ród Skórzewskich, a szczególnie wdowa po Arnoldzie - Melania Skórzewska, aktywnie wspierała w tamtym czasie powstańców walczących przeciwko carskiemu zaborcy.. W pałacu urządzano uczty myśliwskie; traktowano go też jako letnią rezydencję. Kolejnym właścicielem dóbr po Arnoldzie był Leon Skórzewski, następnie Witold a po nim wdowa - Maria i syn Zygmunt. Po 2. wojnie światowej budynek wykorzystywany był jako mieszkania, a w latach 80. XX w. stał się własnością prywatną.
Źródła:
Józef Szymanowski: Pułkownik Kazimierz Mielęcki - Rodzina Jazdonów http://www.jazdon.pl/mielecki/
Wikipedia

Opis

Pałac eklektyczny z elementami neogotyku angielskiego. Budynek parterowy, murowany z cegły, wzniesiony na nieregularnym planie, z wieżą we wschodnim narożniku. Nakryty wysokim dwuspadowym dachem krytym gontem, z wysokimi sterczynami w elewacji północnej.

Park

Brak założenia parkowego. Pałacyk położony jest wśród lasów i bagiennych łąk w pobliżu Nowego Kanału Noteckiego.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Arkadiusz Migdalski11 lat i 10 miesięcy temu
W którym miejscu koło Brzozy znajduje się ten pałacyk???
Marek Kujawa11 lat i 10 miesięcy temu
Dojazd jedynie drogami gruntowymi. Ok. 2-3 km. na zachód od drogi nr. 25, pośrodku wieloboku tworzonego przez Brzozę, Kobylarnię, Nowe Smolno, Prądocin. Przy dobrej widoczności można dostrzec go z miejscowości Chmielniki. Życzę powodzenia w poszukiwaniach.