Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaWięcbork
Vandsburg
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:sępoleński
Gmina:Więcbork
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:sępoleński
Gmina:Więcbork
Rodzaj obiektu:Pałac
Stan obecny
Szpital Powiatowy im dr Adama Gacy i dr Józefa Łaskiego.Historia
Dwór z k. XVIII w.Pod koniec XVIII w. zamek Potulickich w Więcborku był w kiepskim stanie technicznym i dlatego w 1794 r. na tzw. "Ostrówku" Michał Potulicki h. Grzymała, starosta borzechowski, wybudował nowy dwór. Tam przeniosło się życie towarzyskie, a po opuszczeniu zamku przez mieszkańców popadł on w ruinę i został ostatecznie rozebrany. Nowy budynek pełnił swoją funkcję ośrodka zarządu dóbr zaledwie do 1821 r., czyli momentu sprzedania go berlińskiemu bankowi. Później stał się własności domeny, a konkretnie jej ówczesnego urzędu skarbowego. Nie wiemy co dalej z budynkiem zrobili Prusacy. Na pewno był przebudowywany pod koniec XIX w., o czym świadczy data umieszczona na fundamentach - 1890. W każdym razie przetrwał on do czasów obecnych, a w latach 70. XX w. został przebudowany na szpital miejski. Zachowały się także niektóre sąsiadujące budynki, po przebudowie przystosowane do nowych celów.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Wikipedia
Geoportal, Mapster
Teki Dworzaczka (Regesty) Biblioteka Kórnicka PAN
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Opis
Piętrowy dwór, wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi zbliżonej do W-E, jeszcze w 2. poł. XIX w. wznosił się po płn. stronie drogi wiodącej prosto do zamku. Na północ od budynku znajdował się niewielki park, a jeszcze dalej na północ podwórze gospodarcze, założone na planie litery "U". W późniejszym okresie całkowicie zmienił się układ komunikacyjny tej części miasta. Przed 2. wojną światową zniknęły też zabudowania folwarku. Po przebudowie w latach 70. XX w. budynek dawnego dworu w niczym nie przypomina oryginału.Układ przestrzenny dawnego zespołu dworskiego jest czytelny tylko w swoich ogólnych zarysach. Nie istnieje większość dawnych budynków, a te zachowane, po przebudowie i remontach całkowicie zmieniły swoje przeznaczenie.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.