Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Brudzyń
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura BrudzyńMiniatura BrudzyńMiniatura Brudzyń

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Brudzyń
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tadeusz RepećMarek Kujawa

Brudzyń

Brudzin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Janowiec Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: 166/A z 15.06.1985

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z 1912 r.
O wsi Brudzyń wzmiankowano już w 1412 r., nosiła wówczas nazwę Brodzino. Na przestrzeni kilku wieków należała do rodziny Moszczeńskich. W 1905 r. właścicielem został Gustaw Moszczeński, który swą pracą doprowadził gospodarstwo do wysokiej kultury rolnej i wybudował tu obecny dwór. W czwartej ćw. XIX w. było to dominium w powiecie wągrowieckim, do którego należał również folwark Dziękczyn, Puzdrowiec oraz osada Lapły. Obszar majątku wynosił 1000ha, w tym 700ha ziemi ornej, resztę stanowiły lasy i łąki. Po wojnie majątek znacjonalizowano i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Obecnie odrestaurowany dwór znajduje się w rękach prywatnych .

Opis

Piętrowy, okazały dwór, wybudowany na planie litery \\\"C\\\" z ryzalitami skierowanymi na wsch. Nakryty dachami mansardowymi, z mieszkaniami w mansardzie. Pomiędzy ryzalitami w fasadzie znajduje się arkada podtrzymująca taras.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. 4,28ha., w którym główną atrakcją są pomnikowe drzewa, m.in. dęby, jesiony, klony o obw. powyżej 300 cm. Poza tym rosną tu topole białe, kasztanowce, klony jesionolistne, klony jawory i rosochate wierzby białe. W parku warto zobaczyć też głaz narzutowy o wys. 1,5m i obw. 570cm, a także ciekawy okaz platana klonolistnego, zwanego \\\"gołą babą\\\". W ładnie zachowanym i zadbanym parku znajdują się także liczne krzewy, m.in. bzy, jaśminowce wonne i dzika róża zwana \\\"szypszyną\\\".

Inne

Stajnia, wozownia, stodoła oraz spichlerz.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.