Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Bądkowo Rochny
Bronisław Malczewski, w tle widoczny fragment dworu, zdjęcie Ewa Moszczyńska

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin SkowrońskiEwa Moszczyńska

Bądkowo Rochny

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Brudzeń Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór nie istnieje.

Historia

Majątek od XVIII wieku stanowił własność rodziny Machczyńskich. W roku 1848 dobra wykupuje Teodor Malczewski, po nim w roku 1869 dziedziczy syn Jan Nepomucen. W pierwszych latach XX wieku właścicielem zostaje Franciszek Wojtulanis, który żeni się z córką Jana Nepomucena - Marią Malczewską. Był on ostatnim właścicielem wsi. W roku 1940 zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Dwór Malczewskich znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Skrwy. Na początku XX wieku został wyburzony,a na jego miejsce (dalej od rzeki,a bliżej drogi) wzniesiony został dwór drewniany. Po wojnie budynek przeznaczono na gminne mieszkania socjalne, później grunt wraz z dworem sprzedano prywatnemu właścicielowi. Postawionym przez lokalne władze warunkiem wykupu była rozbiórka ziemiańskiej siedziby. Z czasem rozebrano także zabudowania folwarku - stodoły, budynki gospodarcze, czworaki. Dworski drewniany krzyż stojący przy drodze zastąpiono stalowym odpowiednikiem. Zachowały się jeszcze pozostałości kuźni i nieliczne stare drzewa.

Opis

Dwór Wojtulanisów: dwór modrzewiowy, na kamiennej podmurówce, z mieszkalnym poddaszem i wysokim, wspartym na filarach gankiem poprzedzającym główne wejście. Usytuowany był prostopadle do drogi, z głównym wejściem od zachodu i bocznym od północy.

Park

Zachowały się częściowo szpalery starych drzew okalające teren wokół dawnego dworu.

Inne

Na cmentarzu w pobliskim Bądkowie Kościelnym znajduje się grobowiec rodziny Malczewskich i Wojtulanisów.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej Szymański9 lat i 11 miesięcy temu
RIP
Andrzej Szymański8 lat i 2 miesiące temu
Interesujące miejsce.