Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Stellutyszki
Zdjęcie Marcin Skowroński 2012, lata 50-te

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin Skowroński

Stellutyszki

Województwo:wielkopolskie
Powiat:kolski
Gmina:Koło
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór nie istnieje.

Historia

Dwór powstał prawdopodobnie w XIX wieku (być może wcześniej). Później był przebudowywany. Po wojnie stopniowo dewastowany i wreszcie rozebrany.

Opis

Był to budynek pietrowy, przykryty dachem dwuspadowym okapowym. Od frontu posiadał potężny piętrowy ryzalit przykryty również dachem dwuspadowym. Otwory okienne piętra półkoliście zamknięte, z boku balkon z półkoliście zamknietym wyjściem. Oprócz wejścia frontowego istnały również wejścia boczne - poniżej balkonu - oraz tylne. Detal architektoniczny w postaci boniowania elewacji, przydachowe ozdoby snycerskie. O tym że budynek miał pierwotnie inną, skromniejszą formę, a potem został rozbudowany świadczyła nieregularność tylnej części bryły budynku.

tekst: Marcin Skowroński 2012

Park

Pozostałości parku z drzewostanem liściastym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marcin Skowroński12 lat i 4 miesiące temu
Nieistniejący dwór opisałem w oparciu o posiadaną dokumentację fotograficzną z lat 50-tych. Niestety mieszkam za daleko żeby sprawdzić co tam się teraz znajduje. W internecie znalazłem informację, że oprócz podworskiego parku istnieją jeszcze pozostałości fundamentów dworu. Może ktoś kto mieszka biżej wybierze się w teren i zweryfikuje tę informację. Mile widziane współczesne fotki oraz informacje na temat historii obiektu.
Marcin Skowroński12 lat i 4 miesiące temu
Stellutyszki administracyjnie wchodzą obecnie w skład miejscowości Leśnica.