Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Balewo

Groß Baalau, 1939?1945: Baalau

Województwo:pomorskie
Powiat:sztumski
Gmina:Mikołajki Pomorskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 28/78 z 19.05.1978

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z połowy XIX w.
Wieś Balewo znana była już w XIII w., gdy jej właścicielem został Teodorczyk Sztango, który w 1288 r. otrzymał od Krzyżaków wieś wraz z jeziorem. W tamtych czasach były to dobra sztemberskie. Po jego śmierci dobra Sztembarsko-Balewskie przeszły w ręce Michała z Lniska i jego rodziny spokrewnionych ze Sztango. Następnie sprzedane zostały Konradowi Wallenrodowi. Kolejnymi właścicielami Balewa byli: Jan Świnka w 1418 r., Bażyńscy około 1440 r., Kostkowie z Rostkowa w 1471 r., ród Schack von Wittenau w latach 1582 - 1787 r. a następnie rodzina Graf von Rittber w latach 1787 - 1945 r. W połowie XIX w. we wsi na wschodnim brzegu jeziora wzniesiony został obecny dwór a od końca XIX w. dobra były wydzierżawiane kolejno: Welmanowi ok. 1880 r. i Arthurowi Zimmermanowi w latach 1918-45. Po wojnie w dworku mieściły się mieszkania a obecnie jest on własnością prywatną.

Źródła: Wikipedia.
Dziękuję pani Stefanii Lubiejewskiej za cenne informacje.


Opis

Szczegółowy opis dworu utrudniony z powodu braku zdjęć lub materiałów źródłowych. Obecny budynek na skutek remontów pozbawiony jest cech stylowych. W 2013 r. wykonano tu remont dachu.

Park

Park dworski z poł. XIX w. Założenie usytuowane jest po wschodniej stronie Jeziora Balewskiego i przylega bezpośrednio do jego brzegów. Obecnie jego powierzchnia nie przekracza 1,5 ha. Starodrzew płynnie przechodzi w las rosnący koło jeziora. Ciekawostką jest przepływający przez jezioro i wieś tzw. \\\"Kanał Juranda\\\", zaprojektowany i wykonany w latach 1280?1320 przez Krzyżaków, który dostarczał wodę do zamku w Malborku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.