Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Sikora

Karżnica

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Potęgowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-251 z 1.07.1987

Stan obecny

Pałac nalezy do państwoej Agencji Nieruchomości Rolnych przeszedł w 2010roku pseudo remont tzn. uzupełniono ubytki wymieniono pokrycie dachowe. Skuto część starych tynków i połozono nowe nie do końca odwzorujące oryginał. Wewnątzrz też wymieniono częśc tynków (niestety w dużej mierze gipsowe) budynek został odmalowany.
Przy budynku była mała dobudówka widoczna na starych fotografiach która została niestety wyburzona w trakcie tego remontu.

Historia

Pałac z 2 poł. XIX w.
Pałac wybudowany w stylu neoklasycystycznym w II połowie XIX wieku. Pałac na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitem środkowym i gankiem od zachodu oraz niesymetrycznie usytuowanym gankiem od wschodu. Od północnego-wschodu przylegająca prostopadle do pałacu oficyna na planie prostokąta. Od południa niewielka przybudówka. Pałac i oficyna 2,5-traktowe z traktem korytarzowym pośrodku. Na osi środkowej pałacu, w trakcie frontowym, poprzedzony gankiem hall z klatką schodową w części zachodniej. Hall dwukondygnacyjny z galerią na piętrze.
Bryła zwarta. Budynek dwukondygnacyjny z dwukondygnacyjnym ryzalitem środkowym, nakryty dachem 4-spadowym. Oficyna jednokondygnacyjna, podpiwniczona, nakryta dachem naczółkowym. Przybudówka jednokondygnacyjna, nakryta dachem pulpitowym.
Elewacja frontowa (zachodnia) - ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem, poprzedzonym gankiem zwieńczonym tarasem. W tympanonie frontonu okrągły otwór okienny, u podstawy dwie wazy. Fronton obwiedziony wydatnym gzymsem. W narożnikach ryzalitu pilastry toskańskie. Balustrada tarasu współczesna z metalowych prętów. Elewacja podzielona pilastrami toskańskimi w wielkim porządku. Elewacja boniowana.
Elewacja boczna (północna) - boniowana.
Elewacja ogrodowa (wschodnia) - ganek zwieńczony tarasem - balustrada współczesna z metalowych prętów. Elewacja podzielona pilastrami toskańskimi w wielkim porządku oraz gzymsem międzykondygnacyjnym i gzymsami podokiennymi. Elewacja boniowana.
Elewacja boczna (południowa) - II kondygnacja boniowana.
Pałac murowany z cegły na fundamentach kamiennych.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.