Marcinkowice
Marzdorf
Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:wałecki
Gmina:Tuczno
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:wałecki
Gmina:Tuczno
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Park:nr rej.: A-553 z 28.09.1987Stan obecny
Własność ANR.Historia
Dwór z XIX w.Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1337 r., kolejna z 1349 r. Już w XIV w. była to duża wieś; liczyła aż 64 łany. W XVI w. należała do Wedlów, zarówno tych z Tuczna, jak i Mirosławca, między którymi toczył się od 1514 r. słynny spór. W 1. poł. XVII w. właścicielem wsi był Andrzej Wedel-Tuczyński, który wystawił tu na miejscu starszego, murowany, gotycki kościół. Dwór w Marcinkowicach istniał co najmniej od XVIII w.; rezydowali w nim kolejni właściciele zamku w Tucznie w okresie, gdy zamek nie nadawał się do zamieszkania - Mycielscy, Ponińscy i Skoroszewscy. Niestety, brak jest wzmianek o właścicielach i budowniczych obecnego dworu. Wielokrotnie przebudowywany był zapewne siedzibą kolejnych zarządców majątku, który oficjalnie podlegał pod tuczyński zamek. Po 2. wojnie światowej na terenie folwarku utworzone Państwowe Gospodarstwo Rolne, późniejszy Kombinat PGR Marcinkowice, ustawowo zlikwidowany w latach 90. XX w. W budynku dworu mieściły się m.in. biura PGR-u.
Opis
Dwór późnoklasycystyczny. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, w dłuższej osi płn.-południe, fasadą skierowany na wschód. W elewacji ogrodowej (od zachodu) taras poprzedzony schodami. Korpus główny - piętrowy. Północna część parterowa, nakryta dachem dwuspadowym.Park
Park pałacowy z pocz. XIX w. o pow. ok. 10 ha, z czego 1,5 ha zajmuje staw usytuowany w płn. części. Na urozmaicony drzewostan składają się wiązy, robinie akacjowe i olsze nad stawem. Pomnikowe okazy to buki o obw. 400 cm, platan klonolistny o obw. 350 cm i lipa drobnolistna o obw. 550 cm. Na uwagę zasługują też: buk czerwonolistny, sosna wejmutka, choina kanadyjska i żywotnik zachodni.Inne
- Zabud. gospodarcze, gorzelnia, k. XIX w. / XX w.- Kościół, mur. gotycki 1627-28 z cennym wyposażeniem, m.in. krzyże z kul armatnich z bitwy pod Malborkiem 1626 r.
- Grodzisko podkowiaste między Marcinkowicami a Rzeczycą o średn, kilkunastu m. i obw. 54 m. W jeziorze pozostałości pomostu łączącego gród z drugim brzegiem jeziora.
- Figura przy kościele, 1871 r.
- Figura św. Jana Nepomucena, przy drodze do Tuczna, 1875 r.
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.