Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Ociąż

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ociąż
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Ociąż

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Nowe Skalmierzyce
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Park w Ociążu jest własnością Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Historia

Dwór z 1870 r.
Ociąż znany jest od 1402 r. jako Oczyasch, prywatna wieś rycerska. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z 1403 r. kiedy to biskup poznański Wojciech Jastrzębiec przeznaczył misjonarzom dziesięciny z Ociąża. W 1579 r. rejestry podatkowe wymieniają dziedzica Bartłomieja Karskiego, a w 1620 r. Adama Mielęckiego. W 2 poł. XVI w. Ociąż należał do Lutomirskich, a następnie do Morawskich, Tyszkiewiczów i Ponińskich. Na pocz. XX w. obszar majątku wynosił prawie 680ha, w tym 544,41ha ziemi uprawnej, w jego skład wchodził również folwark Zakrzewki. Gospodarstwo typu przemysłowego specjalizowało się w uprawie pszenno - buraczanej i posiadało własną gorzelnię. Właścicielem w okresie międzywojennym był hrabia Alfred Poniński. Dwór nie dotrwał do naszych czasów, został całkowicie zniszczony podczas 2 wojny światowej.

Opis

Nieistniejący już dwór wybudowany był w stylu późnoklasycystycznym, piętrowy, na planie prostokąta, nakryty dachem płaskim z wystawką dachową w osi środkowej. Fasadę zdobił ryzalit zawierający wejście ze schodami i werandą.

Park

Park z XIX w. o pow. 11,4 ha, posiadający powiązania widokowe z otaczającym krajobrazem. Park jest czysty i zadbany, posiada około 45 gatunków drzew i krzewów. Rosną tutaj, ujęte w rejestrze pomników przyrody okazy takie jak: dwa dęby szypułkowe o obw. ok. 5 m, świerk pospolity o obwodzie 3,3 m, a także inne sędziwe drzewa nie będące pomnikami przyrody: czarny orzech i buk czerwony.

Inne

Dom rządcy z XIX w.
Na pobliskim cmentarzu pomnik Wandy z Ponińskich Tyszkiewiczowej z czytelnym napisem "Pani na Ociążu".

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.