Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Gorzanów
2016, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura GorzanówMiniatura Gorzanów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gorzanów

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):50.3506, 16.6325

Gorzanów

Grafenort

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Bystrzyca Kłodzka
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, 1570, 1653-57, XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 458 z 3.06.1957
Park:nr rej.: 174 z 31.05.1950

Stan obecny

Obecnie w rękach Czesława hrabiego Adamowicza. Obiekt przechodzi remont mający przystosować go do funkcji hotelowo-konferencyjnej.

Historia

Zamek w Gorzanowie datowany jest na 1573r. W latach 1653-1657, kiedy właścicielem Gorzanowa był Johann Friedrich von Herberstein, zamek został rozbudowany, pracami kierował prawdopodobnie Lorenzo Nicelli, a po nim przejął kierownictwo Andrea Carove. Wówczas zamek zmienił swój charakter na pałacowy, wzbogacony barokowymi elementami. W 1906r. pałac był ponownie restaurowany, w tym czasie jego elewacja została wzbogacona przez sgraffito o wzorach geometrycznych i roślinnych. Główne zabudowania pałacowe użytkowano do końca II WŚ, później przeprowadzano niewielkie remonty. Obecnie budynek pałacowy grozi zawaleniem .

Główny podjazd do rezydencji prowadził przez bramę od północy na dziedziniec gospodarczy, a stąd bramą wewnętrzny dziedziniec. Istniała jeszcze brama południowa. Na osi skrzydła wschodniego wzniesiono kwadratową wieżę, przechodzącą w formę ośmioboczną. W pałacu po raz pierwszy na Śląsku wprowadzono tzw. sale terrene, w której znajdowało się zejście na taras ogrodowy.

Opis

Renesansowy pałac z elementami barokowymi z XVII w. Budynek rozlokowany na planie prostokąta, posiada wewnętrzny dziedziniec. Budowla ma trzy kondygnacje, nakryta jest dachem czterospadowym z lukarnami. Skrzydło środkowe, jednoosiowe nakrywa dach siodłowy, wsparty na fryzie arkadowym z lunetami. Ponad gzymsem wieńczącym wznoszą się trzy trójkątne szczyty. Drugie piętro budynku zamykają od strony wewnętrznej loggie. Środkowa oś zaakcentowana jest przez wieżę, mieszczącą portal wejściowy i schody. Elewacje zdobione są dekoracją w formie sgraffito. Wnętrza pałacowe zachowały się fragmentarycznie, w dawnej sali balowej widoczne są stiukowe elementy nasufitowe. W kilku salach można zobaczyć malowane stropy. Choć znacznie uszkodzone warte odwiedzenia są również wnętrza sali teatralnej i kaplicy (fragmentarycznie zachowane freski).

Park

W 1775 roku przyległy do pałacu park założony w 1635 roku zamieniono w park krajobrazowy (najstarszy na Śląsku). Obecnie park jest zachowany w niewielkich fragmentach.

Inne

Zachowały się zabudowania gospodarcze: oficyna mieszkalno-gospodarcza oraz browar.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 2 miesiące temu
Projekty takie jak Gorzanow zawsze spotykaja sie z moja wielka aprobata, gdy jakas fundacja grupki fascynatow czy tez osoba idywidualna bierze na siebie brzemie renowacji a czasem i rekonstrukcji zabytkowych obiektow. Na przyklad w zamku w Roztoce, ktory nabyli Panstwo S. z Pomorza prace remontowe zostaly rozpisane na bagatela 20 lat. W Gorzanowie Pan, ktory mnie oprowadzal ( choc nie sadze by byl to sam mosci hrabia osobiscie :)) tez mial chlubne projety wlacznie z noclegami..choc remont wiadomo kosztuje wiec organizuje tam i spotkania..i koncerty..targi staroci ale przede wszystkim zwiedzanie…dzis juz w miare zorganizowane i regularne…Jeszcze dwa lata temu bylo to raczej indywidualne zwiedzanie wlasnie z Panem i to za „ co laska“. Jak widze Bogdan zrobil juz ladne zdjecie sali kominkowej i w tej wlasnie sali byl kiedys ( za komuny)….pokoj mieszkalny jak i w wielu innych przyleglych pomieszczeniach. Smiesznie to brzmialo w ustach oprowadzajacego gdy mowil, ze „tu i tu stala szafa..tam wersalka a tam telewizor“. Nota bene sztukaterie w tej i innych salach tez musza byc jak widac odnowione..o ile tego jeszcze nie uczyniono..wiec ( dla zainteresowanych ) moze jest okazja :)…Ciekaw jestem jak potocza sie dalsze prace i rozwoj calego projektu co oznacza, ze z cala pewnoscia tam wroce… :)
Zbójcerz z Witkowa10 miesięcy temu
Ciekawy obiekt.
Z tego co czytam, to działa tam Fundacja Gorzanów i mają kilka pokoi na wynajem.
Np. https://slowhop.com/pl/miejsca/paac-gorzanw.html
GREGORIUS ...10 miesięcy temu
A wiec Gorzanow po raz drugi...Od mojej pierwszej wizyty u Pana Marka minelo ponad dwa lata. Wowczas nasze zwiedzanie trwalo zaledwie pol godziny, bo i niewiele wtedy bylo jeszcze do pokazania, zaledwie owa sala kominkowa, kilka innych pomieszczen. Tym razem mielismy szczescie " zaksiegowac" Pana Marka na indywidualne zwiedzanie, wiec wybralismy sie w trojke by odkryc nowe zakamarki i tajemnice zamku. Przyznac musze, ze zachwycony bylem stanem rzeczy i postepem w pracach jak i rozwojem calej fundacji. Otoz udostepniono wiele nowych sal, komnat i pomieszczen - czesciowo umeblowanych. Nowo otwarte korytarze wiodace przez oba skrzydla i niezliczona ilosc schodow doprowadzily nas do nowo powstalej, choc skromnej jeszcze bazy noclegowej, nastepnie zwiedzilismy zamkowy teatr, ktory zostal w ladny sposob zrewitalizowany i w ktorym wystawiane sa juz sztuki. Dalej dotarlismy do przeuroczej zamkowej kapliczki ( to owo biale pomieszczenie z szeroka lawa). W zamku sa rowniez korytarze wykladane w calosci malowanym drewnem...przypomina to nieco polichromie z obu Kosciolow Pokoju. Na poddaszu jednego ze skrzydel utworzono pomieszczenie przeznaczone na wystywy i wernisaze dla regionalnych artystow. Motyw malowanych belek sufitowych i krokwi przewija sie przez caly zamek. Dotarlismy w koncu na otwarta gorna galerie z owymi arkadami, ktore do tej pory mozna bylo podziwiac jedynie z dolu, by w koncu dotrzec do samej wiezy :). Niestety ta jak narazie pozostaje zamknieta, ale sa plany by i te atrakcje udostepnic zwiedzajacym. W zamku odbywaja sie czesto wystawy, zloty, zjazdy, koncerty, targi staroci co pokazuje, ze zamek zaczyna na siebie i na dalszy remont zarabiac. Jestem pelen uznania widzac efekty pracy i rozwoju calego projektu. Trzecia wizyta jest jedynie kwestia czasu :).
Gorzanów i okolice znikną pod woda - przewidywany jest tam (na bank , na 100% ) zbiornik retencyjny -przeciwpowodziowy dla Nysy Kłodzkiej .
Andrzej Kwasik10 miesięcy temu
Do Barsolisa: Podaj źródło tej informacji o zbiorniku retencyjnym. Szukałem w internecie, ale nic na ten temat nie znalazłem.
Jerzy Mrozek10 miesięcy temu
Andrzeju tutaj masz link, na temat tego zbiornika retencyjnego:
https://wroclaw.rzgw.gov.pl/files_mce/POPDOW/RAP/Krosnowice/PL/plan_pozyskania_nieruchomo_ci_i_przesiedle_2_a.2.2_budowa_suchego_zbiornika_przeciwpowodziowego_na_potoku_duna_miejscowo_krosnowice_rev2.pdf#page=51&zoom=auto,-107,481
Andrzej Kwasik10 miesięcy temu
Dziękuję Jurku. Zaraz tam zajrzę :)
GREGORIUS ...9 miesięcy temu
Tym bardziej zapraszam do pieknego Gorzanowa poki czas...bo jak wladze zaleja calosc ( a zamek stoi na wzgorzu :)...potrzeba moooooorza calego w promieniu okolo 200 km biorac pod uwage wysokosc n.p.m. , by zalac i zamek i to nie w calosci...jak np. utworzono Jezioro Nyskie zalewajac kilka wiosek , w tym i kosciol , o ktorego szpice nadal przy niskiej wodzie mozna zahaczyc plynac zaglowka ) to juz potem jedynie "nurkowanie pozostanie"...pomijajac, ze naplyna z pewnoscia gratulacje z Berlina za zniszczenie niemieckiego zabytku na ziemiach tzw. odzyskanych :)...
Niech nam płynie , az do dna jak pancernik Moskwa !!!!