Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Gorzanów

Grafenort

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Bystrzyca Kłodzka
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, 1570, 1653-57, XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 458 z 3.06.1957
Park:nr rej.: 174 z 31.05.1950

Stan obecny

Obecnie w rękach Czesława hrabiego Adamowicza. Obiekt przechodzi remont mający przystosować go do funkcji hotelowo-konferencyjnej.

Historia

Zamek w Gorzanowie datowany jest na 1573r. W latach 1653-1657, kiedy właścicielem Gorzanowa był Johann Friedrich von Herberstein, zamek został rozbudowany, pracami kierował prawdopodobnie Lorenzo Nicelli, a po nim przejął kierownictwo Andrea Carove. Wówczas zamek zmienił swój charakter na pałacowy, wzbogacony barokowymi elementami. W 1906r. pałac był ponownie restaurowany, w tym czasie jego elewacja została wzbogacona przez sgraffito o wzorach geometrycznych i roślinnych. Główne zabudowania pałacowe użytkowano do końca II WŚ, później przeprowadzano niewielkie remonty. Obecnie budynek pałacowy grozi zawaleniem .

Główny podjazd do rezydencji prowadził przez bramę od północy na dziedziniec gospodarczy, a stąd bramą wewnętrzny dziedziniec. Istniała jeszcze brama południowa. Na osi skrzydła wschodniego wzniesiono kwadratową wieżę, przechodzącą w formę ośmioboczną. W pałacu po raz pierwszy na Śląsku wprowadzono tzw. sale terrene, w której znajdowało się zejście na taras ogrodowy.

Opis

Renesansowy pałac z elementami barokowymi z XVII w. Budynek rozlokowany na planie prostokąta, posiada wewnętrzny dziedziniec. Budowla ma trzy kondygnacje, nakryta jest dachem czterospadowym z lukarnami. Skrzydło środkowe, jednoosiowe nakrywa dach siodłowy, wsparty na fryzie arkadowym z lunetami. Ponad gzymsem wieńczącym wznoszą się trzy trójkątne szczyty. Drugie piętro budynku zamykają od strony wewnętrznej loggie. Środkowa oś zaakcentowana jest przez wieżę, mieszczącą portal wejściowy i schody. Elewacje zdobione są dekoracją w formie sgraffito. Wnętrza pałacowe zachowały się fragmentarycznie, w dawnej sali balowej widoczne są stiukowe elementy nasufitowe. W kilku salach można zobaczyć malowane stropy. Choć znacznie uszkodzone warte odwiedzenia są również wnętrza sali teatralnej i kaplicy (fragmentarycznie zachowane freski).

Park

W 1775 roku przyległy do pałacu park założony w 1635 roku zamieniono w park krajobrazowy (najstarszy na Śląsku). Obecnie park jest zachowany w niewielkich fragmentach.

Inne

Zachowały się zabudowania gospodarcze: oficyna mieszkalno-gospodarcza oraz browar.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 4 miesiące temu
Projekty takie jak Gorzanow zawsze spotykaja sie z moja wielka aprobata, gdy jakas fundacja grupki fascynatow czy tez osoba idywidualna bierze na siebie brzemie renowacji a czasem i rekonstrukcji zabytkowych obiektow. Na przyklad w zamku w Roztoce, ktory nabyli Panstwo S. z Pomorza prace remontowe zostaly rozpisane na bagatela 20 lat. W Gorzanowie Pan, ktory mnie oprowadzal ( choc nie sadze by byl to sam mosci hrabia osobiscie :)) tez mial chlubne projety wlacznie z noclegami..choc remont wiadomo kosztuje wiec organizuje tam i spotkania..i koncerty..targi staroci ale przede wszystkim zwiedzanie…dzis juz w miare zorganizowane i regularne…Jeszcze dwa lata temu bylo to raczej indywidualne zwiedzanie wlasnie z Panem i to za „ co laska“. Jak widze Bogdan zrobil juz ladne zdjecie sali kominkowej i w tej wlasnie sali byl kiedys ( za komuny)….pokoj mieszkalny jak i w wielu innych przyleglych pomieszczeniach. Smiesznie to brzmialo w ustach oprowadzajacego gdy mowil, ze „tu i tu stala szafa..tam wersalka a tam telewizor“. Nota bene sztukaterie w tej i innych salach tez musza byc jak widac odnowione..o ile tego jeszcze nie uczyniono..wiec ( dla zainteresowanych ) moze jest okazja :)…Ciekaw jestem jak potocza sie dalsze prace i rozwoj calego projektu co oznacza, ze z cala pewnoscia tam wroce… :)
Ciekawy obiekt.
Z tego co czytam, to działa tam Fundacja Gorzanów i mają kilka pokoi na wynajem.
Np. https://slowhop.com/pl/miejsca/paac-gorzanw.html
GREGORIUS ...2 lata temu
A wiec Gorzanow po raz drugi...Od mojej pierwszej wizyty u Pana Marka minelo ponad dwa lata. Wowczas nasze zwiedzanie trwalo zaledwie pol godziny, bo i niewiele wtedy bylo jeszcze do pokazania, zaledwie owa sala kominkowa, kilka innych pomieszczen. Tym razem mielismy szczescie " zaksiegowac" Pana Marka na indywidualne zwiedzanie, wiec wybralismy sie w trojke by odkryc nowe zakamarki i tajemnice zamku. Przyznac musze, ze zachwycony bylem stanem rzeczy i postepem w pracach jak i rozwojem calej fundacji. Otoz udostepniono wiele nowych sal, komnat i pomieszczen - czesciowo umeblowanych. Nowo otwarte korytarze wiodace przez oba skrzydla i niezliczona ilosc schodow doprowadzily nas do nowo powstalej, choc skromnej jeszcze bazy noclegowej, nastepnie zwiedzilismy zamkowy teatr, ktory zostal w ladny sposob zrewitalizowany i w ktorym wystawiane sa juz sztuki. Dalej dotarlismy do przeuroczej zamkowej kapliczki ( to owo biale pomieszczenie z szeroka lawa). W zamku sa rowniez korytarze wykladane w calosci malowanym drewnem...przypomina to nieco polichromie z obu Kosciolow Pokoju. Na poddaszu jednego ze skrzydel utworzono pomieszczenie przeznaczone na wystywy i wernisaze dla regionalnych artystow. Motyw malowanych belek sufitowych i krokwi przewija sie przez caly zamek. Dotarlismy w koncu na otwarta gorna galerie z owymi arkadami, ktore do tej pory mozna bylo podziwiac jedynie z dolu, by w koncu dotrzec do samej wiezy :). Niestety ta jak narazie pozostaje zamknieta, ale sa plany by i te atrakcje udostepnic zwiedzajacym. W zamku odbywaja sie czesto wystawy, zloty, zjazdy, koncerty, targi staroci co pokazuje, ze zamek zaczyna na siebie i na dalszy remont zarabiac. Jestem pelen uznania widzac efekty pracy i rozwoju calego projektu. Trzecia wizyta jest jedynie kwestia czasu :).
Gorzanów i okolice znikną pod woda - przewidywany jest tam (na bank , na 100% ) zbiornik retencyjny -przeciwpowodziowy dla Nysy Kłodzkiej .
Andrzej Kwasik2 lata temu
Do Barsolisa: Podaj źródło tej informacji o zbiorniku retencyjnym. Szukałem w internecie, ale nic na ten temat nie znalazłem.
Jerzy Mrozek2 lata temu
Andrzeju tutaj masz link, na temat tego zbiornika retencyjnego:
https://wroclaw.rzgw.gov.pl/files_mce/POPDOW/RAP/Krosnowice/PL/plan_pozyskania_nieruchomo_ci_i_przesiedle_2_a.2.2_budowa_suchego_zbiornika_przeciwpowodziowego_na_potoku_duna_miejscowo_krosnowice_rev2.pdf#page=51&zoom=auto,-107,481
Andrzej Kwasik2 lata temu
Dziękuję Jurku. Zaraz tam zajrzę :)
GREGORIUS ...2 lata temu
Tym bardziej zapraszam do pieknego Gorzanowa poki czas...bo jak wladze zaleja calosc ( a zamek stoi na wzgorzu :)...potrzeba moooooorza calego w promieniu okolo 200 km biorac pod uwage wysokosc n.p.m. , by zalac i zamek i to nie w calosci...jak np. utworzono Jezioro Nyskie zalewajac kilka wiosek , w tym i kosciol , o ktorego szpice nadal przy niskiej wodzie mozna zahaczyc plynac zaglowka ) to juz potem jedynie "nurkowanie pozostanie"...pomijajac, ze naplyna z pewnoscia gratulacje z Berlina za zniszczenie niemieckiego zabytku na ziemiach tzw. odzyskanych :)...
Niech nam płynie , az do dna jak pancernik Moskwa !!!!