Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gorzanów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.3506, 16.6325

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekTymoteusz SłowikowskiMagdalena O.-G.Bogdan Adler

Gorzanów

Grafenort

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Bystrzyca Kłodzka
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, 1570, 1653-57, XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 458 z 3.06.1957
Park:nr rej.: 174 z 31.05.1950

Stan obecny

Obecnie w rękach Czesława hrabiego Adamowicza. Obiekt przechodzi remont mający przystosować go do funkcji hotelowo-konferencyjnej.

Historia

Zamek w Gorzanowie datowany jest na 1573r. W latach 1653-1657, kiedy właścicielem Gorzanowa był Johann Friedrich von Herberstein, zamek został rozbudowany, pracami kierował prawdopodobnie Lorenzo Nicelli, a po nim przejął kierownictwo Andrea Carove. Wówczas zamek zmienił swój charakter na pałacowy, wzbogacony barokowymi elementami. W 1906r. pałac był ponownie restaurowany, w tym czasie jego elewacja została wzbogacona przez sgraffito o wzorach geometrycznych i roślinnych. Główne zabudowania pałacowe użytkowano do końca II WŚ, później przeprowadzano niewielkie remonty. Obecnie budynek pałacowy grozi zawaleniem .

Główny podjazd do rezydencji prowadził przez bramę od północy na dziedziniec gospodarczy, a stąd bramą wewnętrzny dziedziniec. Istniała jeszcze brama południowa. Na osi skrzydła wschodniego wzniesiono kwadratową wieżę, przechodzącą w formę ośmioboczną. W pałacu po raz pierwszy na Śląsku wprowadzono tzw. sale terrene, w której znajdowało się zejście na taras ogrodowy.

Opis

Renesansowy pałac z elementami barokowymi z XVII w. Budynek rozlokowany na planie prostokąta, posiada wewnętrzny dziedziniec. Budowla ma trzy kondygnacje, nakryta jest dachem czterospadowym z lukarnami. Skrzydło środkowe, jednoosiowe nakrywa dach siodłowy, wsparty na fryzie arkadowym z lunetami. Ponad gzymsem wieńczącym wznoszą się trzy trójkątne szczyty. Drugie piętro budynku zamykają od strony wewnętrznej loggie. Środkowa oś zaakcentowana jest przez wieżę, mieszczącą portal wejściowy i schody. Elewacje zdobione są dekoracją w formie sgraffito. Wnętrza pałacowe zachowały się fragmentarycznie, w dawnej sali balowej widoczne są stiukowe elementy nasufitowe. W kilku salach można zobaczyć malowane stropy. Choć znacznie uszkodzone warte odwiedzenia są również wnętrza sali teatralnej i kaplicy (fragmentarycznie zachowane freski).

Park

W 1775 roku przyległy do pałacu park założony w 1635 roku zamieniono w park krajobrazowy (najstarszy na Śląsku). Obecnie park jest zachowany w niewielkich fragmentach.

Inne

Zachowały się zabudowania gospodarcze: oficyna mieszkalno-gospodarcza oraz browar.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 8 miesięcy temu
znam ten zamek ( ? ) znajduje sie w totalnej tzw. \"dziurze \" .
jechalem tam ostatnio i załuje , szkoda zawieszenia w aucie .