Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Bodzanówek
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011

Bodzanówek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Choceń
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór jest zamieszkały.

Historia

Wieś Bodzanówek wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumencie z 1489 roku. Była ona wtedy własnością Macieja i Mikołaja Bodzanowskich herbu Samson. W późniejszym czasie dobra często zmieniały swych właścicieli. Istniejący do dziś dwór wybudowany został około poł. XIX w. najprawdopodobniej dla Ignacego Zakrzewskiego, który zakupił dobra w 1842 r. lub dla jego wnuka Józefa Blizińskiego, który dostał Bodzanówek od swego dziadka w 1845 r. Od końca XIX w. majątek miał około 8 właścicieli. Mniej więcej w 1930 r. dwór został rozbudowany i nadano mu cechy reprezentacyjne. Ostatnimi właścicielami majątku przed wojną było małżeństwo Jerzego i Haliny Kuesterów. W 1945 r. majątek znacjonalizowano a w 1947 r. rozparcelowano grunty dworskie. Resztówka z dworem należała do Gminnej Spółdzielni ?Samopomoc Chłopska? która przekazała go w 1954 r. Zespołowi Uprawy Ziemi w Bodzanówku.

Opis

Klasycyzujący dwór z poł. XIX w. rozbudowany około 1930 roku. Usytuowany jest on w centralnej części parku. Budynek jest murowany i składa się z dwóch części, starszej która jest parterowa, położona na rzucie prostokąta przykryta niskim dwuspadowym dachem oraz młodszej, posiadającej piętro też położonej na rzucie prostokąta, dostawionej poprzecznie do starej części dworu. Nowszy segment kryty jest, podobnie jak starszy, niskim dwuspadowym dachem. Oba dach kryte są blachą. Dwór jest podpiwniczony i stoi na wysokim cokole. Elewacja frontowa jest ośmioosiowa. Po środku dobudowany został ganek wsparty trzema filarami nawiązującymi do porządku toskańskiego. Elewacja szczytowa starej części dworu jest dwuosiowa zaś w nowej części jest trzyosiowa. Posiada ponadto gzyms oddzielający optycznie parter od piętra. Znajduje się tam ponadto wejście. Elewacja ogrodowa jest dziesięcioosiowa ma analogiczny schemat do elewacji frontowej. Brak jest jedynie ganku którego miejsce zajął trójboczny ryzalit. Zdobienia dworu są raczej skromne, na elewacjach znaleźć można pseudoboniowanie, pilastry, opaski i gzymsy. Część wnętrz starego dworu jest dwutraktowa, z korytarzem międzytraktowym. Młodsza część dworu posiada układ wnętrz dwutraktowy, z klatką schodową oraz korytarzem międzytraktowym.

Park

Park dworski powstał najprawdopodobniej pod koniec XIX w. jako park w typie krajobrazowym. Pierwotnie zajmował ok. 1,2 ha. Znajdował się w nim staw. Najczęściej spotykane drzewa w parku w Bodzanówku to lipa drobnolistna i jesion wyniosły. Układ parku jest zatarty. Jego teren podzielony jest na wiele skrawków terenu na których obecni mieszkańcy prowadzą uprawę. Ponadto wycinany jest starodrzew parkowy bez dozoru konserwatora przyrody.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Spichlerz murowany z lat 1938-1940 należy do GS Choceń i mieści magazyn.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.