Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Godzięcin

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Godzięcin
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Godzięcin

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wołowski
Gmina:Brzeg Dolny
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 405/W z 24.05.1978

Stan obecny

Powiatowa Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza w Godzięcinie

Historia

Pałac z poł. XVIII w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1301 r. Na przestrzeni wieków wieś miała różnych właścicieli. Mogła wśród nich być Anna Polein, zm. w 1588 r., której renesansowe epitafium zachowało się w miejscowym kościele. Znajduje się tu także piaskowa, renesansowa płyta nagrobna Fryderyka v. Sack und Ratschitz zm. w 1619 r. Pałac wzniesiony został w poł. XVIII w. W latach 1845 - 1894 wieś należała do rodziny Köckritz. Założono wtedy obiekty dworskie w środkowej części wsi po wschodniej stronie szosy z Brzegu Dolnego do Żmigrodu. W 1894 r. dobra zakupił Gideon von Wallenberg-Pachaly. W rękach tej rodziny majątek pozostawał do 2 wojny światowej. W latach 1980-1981 pałac uległ przebudowie, na skutek której utracił swoje cechy stylowe.

Opis

Pałac na skutek przebudowy pozbawiony całkowicie cech stylowych. Budynek dwukondygnacyjny z dwoma okrągłymi wieżami - alkierzami narożnymi. Na skutek przebudowy m.in. pozbawiony czterospadowego dachu.

Park

Park pałacowy z 2 poł. XIX w. o pow. około 15 ha. Park w stylu angielskim z zachowanym starodrzewem w wieku około 200 lat. Są to przede wszystkim dęby szypułkowe, klony, buki, lipy, graby i jesiony. Z drzew egzotycznych rosną tu tulipanowiec amerykański, iglicznia trójcierniowa i cypryśnik błotny. Na przeł. XIX i XX w. wprowadzono grochodrzew czyli robinię akacjową, kasztanowca białego, a z drzew iglastych: sosnę wejmutkę, jodłę jednobarwną, jedlicę Douglasa (daglezja) i Veitcha, cis pospolity, cyprysik groszkowy, żywotnik olbrzymi i zachodni. Na uwagę zasługują pomniki przyrody: lipa drobnolistna (obwód 555 cm), która rośnie na wschód od pałacu oraz dwa dęby szypułkowe (o obwodach 400 i 420 cm) w południowej części parku. W podszycie występuje czeremcha, śnieguliczka o różowych kwiatach, a także bluszcz pospolity wchodzący na drzewa. Wiosną w runie parku kwitnie zawilec gajowy. Spotkać można także kwitnącą konwalię majową, przetacznik ożankowy, dąbrówkę kosmatą i rozłogową, żmijowiec zwyczajny, babkę zwyczajną i lancetowatą.

Inne

Mauzoleum, nr rej.: 405/W z 24.05.1978
Kościół, szach. gotycko-renesansowy z 1583 r. na m-cu wcześniejszego, z ołt. z 1602 r.
Domy szachulcowe i ryglowe z XIX / pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.