Skatalogowanych zabytków: 11431
Zarejestruj się
Miniatura Gogołów
2015, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura GogołówMiniatura Gogołów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Gogołów

Goglau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Świdnica (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVI-XIX w., nr rej.: 747/WŁ z 8.11.1980

Stan obecny

Ruiny. Zamieszkuje tam - bez prądu , z wodą z pałacowej studni - Pan Jan \"Hrabia\" .

Historia

Pałac zbudowany w 1894 roku. - Około 1538 roku na miejscu starego dworu myśliwskiego, postawiono dwór renesansowy, o czym zaświadczała nieistniejąca już tablica inskrypcyjna z datą 1538, ale zachowały się herby (B 1538 N). W 1592 roku dokonano rozbudowy dworu - tablica z tekstem (\"Słowo boże zawsze jedyną nagrodą\"). Rozbudowano też wtedy fasadę, a w XVI w. wykonano sgraffita. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) dwór był mocno ostrzelany. Generalna przebudowa na pałac miała miejsce w 1894 roku. W 1982 roku spłonęła więźba dachowa. - Dobra te należały od 1553 do 1909 roku do rodziny von Hohberg.

Już w czasach książąt świdnickich istniał w miejscu dzisiejszego pałacu dwór myśliwski. 
W I poł. XVI w. majątek należał do rodziny von Nimptsch i to oni w roku 1538 wybudowali murowany dwór renesansowy. W 1553 r. rycerskie dobra przejął Joachim von Hohberg (Hoberg, Hochberg), syn Georga z Roztoki i wnuk Konrada I z Książa. W czasie wojny trzydziestoletniej dwór został uszkodzony, a na początku XVIII w. gruntownie zmodernizowany. W rękach rodziny von Hoberg majątek pozostawał przez następne stulecia. Przedostatnim właścicielem był, od października 1909 r, Hans Erdmann von Hohberg und Buchwald, a ostatnim Oswald. W czasie II wojny światowej pałac nie został zniszczony, stąd po wojnie urządzono w nim mieszkania dla pracowników PGR - u. W latach 60 - tych był już mocno zdewastowany, a 1982 r. zawalił się dach. Obecnie stoi opuszczony. Zamieszkuje w nim Pan Jan "Hrabia".

Opis

Budynek wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i kamienia łamanego, dwukondygnacjowy, główny korpus przekryty dachem czterospadowym łamanym. Na parterze znajduje się duża sala balowa z pięcioma oknami, przykryta dachem płaskim. Na pierwszej kondygnacji umieszczono tarczę zegarową. Od frontu znajduje się dobudowany ganek wejściowy z trzema oknami, niewielka tablica a na niej inicjały H.E.H i data 1872.

Park

W 2 poł. XIX w. założono park o powierzchni 1,2 ha, który ogrodzono kamiennym murem od drogi. Jest w nim zaniedbany staw rybny

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Bogdan Adler8 lat i 8 miesięcy temu
Pochodzenie Pana Jana - jest informacją niesprawdzoną , niepewną ....
Grzegorz Sarama6 lat i 9 miesięcy temu
Ale fizycznie istnieje - chciał mnie musowo poczęstować tą wodą ..
Bogdan Adler6 lat i 9 miesięcy temu
"Strażnik" obiektu ... :-)
Marek Kujawa6 lat i 9 miesięcy temu
Na pewno nikt się nie przedostanie...