Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Dąbrówka Barcińska
2011, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Dąbrówka BarcińskaMiniatura Dąbrówka Barcińska

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8654, 18

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Dąbrówka Barcińska

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Barcin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Budynek służy jako mieszkania.

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka pisemna o wsi Dąbrówka Barcińska pochodzi z 1408 r. W 1489 r. istniała tu parafia i kościół pw. św. Barbary w Dąbrówce, ufundowany przez rodzinę Krotoskich, którzy byli właścicielami tych ziem w latach 1520-1580 r. Kolejnymi właścicielami Dąbrówki, Złotowa i okolicznych ziem byli Sebastian, Jan i Marian Rudniccy. W 1765 r. parafię w Dąbrówce przeniesiono do Barcina, gdyż dochody parafii nie wystarczały do utrzymania plebana. W 1772 r. Dąbrówka i okolice zostały włączone do Prus, a w 1815 r. do Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1919 r. dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu Dąbrówka, Barcin i okolice zostały wyzwolone spod panowania pruskiego. Niewiele wiadomo o ówczesnych właścicielach majątku, dwór w Dąbrówce powstał prawdopodobnie w 2 poł. XIX w, wraz z założeniem parku. Przed wojną należał prawdopodobnie do Winieckich. W latach 60-tych XX w. został rozebrany (Kaja), a na jego miejscu postawiono obecny budynek.

Opis

Budynek pozbawiony cech stylowych. Północna przybudówka to prawdopodobnie dawna oficyna przylegająca do dworu.

Park

Park z końca XIX w. o pow. ok. 1ha. która uległa drastycznemu zmniejszeniu w 1940 r. Z dawnego założenia pozostały trzy zgrupowania wysokiej zieleni oraz pojedyncze drzewa, wśród których przeważają robinie akacjowe. Spotkać tu można również brzozy brodawkowate, jesiony wyniosłe, wiązy szypułkowe, lipy drobnolistne, topole białe i świerki pospolite, a z krzewów bez czarny, bez lilak, oraz śnieguliczkę białą. Park jest zdewastowany, zarośnięty, o całkowicie zatartym układzie przestrzennym, głównie przez ekspansywne odrosty korzeniowe i samosiewy krzewów i drzew liściastych.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX?XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa12 lat i 3 miesiące temu
Renata Kaja już niejeden budynek "rozebrała". Sądzę, że obiekt powstał z częściowym wykorzystaniem ścian istniejącego dworu. Potrzebne są dodatkowe badania...
Tymoteusz Słowikowski12 lat i 3 miesiące temu
Myslę że obiekt jest po prostu mocno przebudowany.