Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)
2017, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4984, 16.5394

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan AdlerGREGORIUS ...

Ścinawka Dolna - Dwór (nr 17)

Niedersteine

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Radków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVII, poł. XVIII w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 896/WŁ z 31.12.1982

Stan obecny

Diś Dom Dziecka Św. Aniołów Stróżów w Ścinawce Dolnej nosi nazwę Dom Pomocy Społecznej „Caritas” i jest własnością Zrzeszenia .

Historia

Dwór (nr 17), XVII, poł. XVIII w.
W miejscu wcześniejszego dworu hrabianki Anna i Zofia von Magnis w 1893 ufundowały w Ścinawce Dolnej ośrodek będący sierocińcem prowadzony przez siostry zakonne .
Ród von Magnis był wówczas właścicielem okolicznych włości .
Krótko pełnił funkcje szpitala a po 2WŚ stał się Zakładem dla dzieci upośledzonych umysłowo prowadzonym nadal przez zakonnice i Zrzeszenie „Caritas” .

Park

dworski (nr 17), XVII, poł. XVIII

Ogród, nr rej.: 895/WŁ z 31.12.1982

Inne

W Rejestrze Zabytków : - nie wpisany .
Jest ujęty w Wykazie Zabytków Ruchomych

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daniel Brzeziński3 lata i 11 miesięcy temu
Obiekt ze zdjęcia (adres poprawny) to DPS "dla 96 mężczyzn przewlekle psychicznie chorych" (http://dps.scinawka.bip-info.org/index.php?id=199&id2=209) podczas gdy niedaleko od tego miejsca, pod adresem Ścinawka Dolna 21B, zlokalizowany jest DPS "dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie" (http://dps-dladzieci-scinawkadolna.pl/).
GREGORIUS ...2 lata i 3 miesiące temu
Dwor ten uczynil na mnie szczegolne wrazenie, ale dopiero bedac wewnatrz docenia sie cala prace i trud wkladany przez siostry i pielegniarki w prowadzenie tego osrodka, ktory notabene przeznaczony jest obecnie dla osob doroslych. Zal patrzec na tych nieszczesnikow, ktorych wizerunek wszedzie jest taki sam i wszedzie chwyta za serce...czy to w osrodku w Gorzycach czy nawet jeszcze lat temu 14 w slynnym Palacu Moszna, zanim nie wybudowano dla nich na prawo od palacu i poza ogrodem juz osobnego samodzielnego osrodka....Ten dwor tu w Scinawce swym wystrojem wewnetrznym w zupelnosci nie przypomina obiektu zabytkowego, przynajmniej korytarz i tych kilka sal, do ktorych Pani Dyrektor zezwolila nam zerknac, bo akurat zapowiedziana byla "przerwa na papierosa dla pacientow"...Przebudowany swego czasu na potrzeby takiej wlasnie instytucji przypomina bardziej stary stylowo, ale bardzo zadbany szpital. Jedyna perelka, ktora uchowala sie w miare oryginalnym stanie to mala urocza kapliczka na pierwszym pietrze...