Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Bielawa - Pałac (Piastowska 24)

Langenbielau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Bielawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 689/WŁ z 30.03.1978

Stan obecny

W 1999 roku pieczę nad tym obiektem przejęli nowi właściciele. Rozpoczęto długoletnie prace remontowe i konserwatorskie. Powoli Pałac zaczął wracać do dawnej świetności. Przestrzenne klatki schodowe znowu zalśniły marmurami, pod zabytkowymi stropami zawisły kryształowe żyrandole, a do pełnej przepychu Sali Balowej z powrotem wróciły tańczące pary. Pałac Bielawa na powrót stał się symbolem elegancji i luksusu. W pałacu obecnie znajduje się Hotel.

Historia

Pałac nr 2, XIX/XX w. Rodzina Dierigów na początku XIX wieku rozpoczynała budowę swojej rezydencji w Bielawie, zależało jej, by rozmach, z jakim projektowano Pałac, świadczył nie tylko o wielkim majątku właścicieli, ale również o wartościach, którymi przez wieki się kierowali.

Opis

Christian Dierig około roku 1800 odziedziczył warsztat tkacki w wieku 20 lat - do wybuchu II Wojny Światowej Dierigowie byli już w posiadaniu 21 zakładów włókienniczych na terenie Dolnego Śląska i Niemiec, dając pracę ponad 15 tys. ludzi. Chociaż posiadali niebotyczny majątek, zapisali się w historii regionu przede wszystkim troską i szacunkiem dla swoich pracowników.Po wojnie Dierigowie, zwani "Królami Bawełny", musieli opuścić Pałac. W budynku zorganizowano przedszkole i żłobek. Przez pół wieku szlachetność tej budowli popadała w zapomnienie ustępując celom użytkowym, by potem zupełnie opustoszeć.

Inne

Opracowane przez Wagnerowski.pl, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 8 miesięcy temu
Bielawa palac ul Piastowska 24 .

ladny palac w remoncie tuz obok palacu hotelu i Muzeum UM

. palac w pryatnych rękach .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy


wwww,turystakulturowy.pl