Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Podobowice
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PodobowiceMiniatura PodobowiceMiniatura PodobowiceMiniatura PodobowiceMiniatura PodobowiceMiniatura Podobowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Podobowice
Dożynki-1934. Na początku procesji Sara i August Peschken., zdjęcie Arkadiusz Antczak

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaArkadiusz Antczak

Podobowice

Podobowitz, Podau (1908-1919)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Żnin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej

Historia

Dwór z XIX w.
Na pocz. XVI w. właścicielem Podobowic był Sędziwoj Podleski, a następnie w 1509 r. Piotr Świątkowski, który kupił majątek za 500 grzywien. Po nim właścicielem był Maciej Świątkowski, który zginął w zwadzie w 1567 r., jaką miał z krewnymi - Andrzejem i Janem Cerekwickim, a w jego zabójstwie uczestniczył m.in. Adam Bożejewski. Następnie gospodarzyła tu rodzina Strychowskich, która posiadała również majątek Ustaszewo. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami komorniczych Podobowic byli Sara i August Peschken. Majątek liczył wówczas trochę ponad 300 ha, w tym 284 ha ziemi uprawnej. W latach wojny początkowo przywrócono wsi niemiecką nazwę Podau, a w latach 1943-1945 - Potthorst. Po wojnie majątek znacjonalizowano i jego właścicielem został Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dawny budynek dworu został wchłonięty przez nową, trzykondygnacyjną budowlę, która nie posiada cech stylowych i przypomina współczesny blok mieszkalny.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 3,5 ha. Zadbany, o przejrzystym układzie parkowych wnętrz, czystych alejkach i przystrzyżonych trawnikach. W cieniu cennego starodrzewu istnieje dobrze zachowany układ wodny. Dominują tu popularne krajowe gatunki drzew, dęby szypułkowe, kasztanowce i lipy oraz iglaki, m.in. świerki pospolite.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.