Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wojciechów
Zdjęcie Tomasz Młynkowiak 2011
Miniatura WojciechówMiniatura WojciechówMiniatura WojciechówMiniatura Wojciechów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Wysokiński

Wojciechów

Województwo:lubelskie
Powiat:lubelski
Gmina:Wojciechów
Rodzaj obiektu:Zamek

Stan obecny

Gminny Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, Muzeum Kowalstwa, Biblioteka Gminna, Punkt Informacji Agroturystycznej oraz Kawiarnia Ariańska.

Historia

Wieża Ariańska wzniesiona w dwóch etapach, przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Pilecki po zniszczeniu wcześniejszych umocnień, odbudował je w zmodernizowanej formie i przystosował do broni palnej. Umocnienia otrzymały wówczas kształt czworoboku z wyprofilowanymi trzema bastionikami o zarysie trapezu, a w miejscu czwartego posadowiono wieżowy dwór z zewnętrzną klatką schodową. Wieża miała charakter zarówno obronny, jak i rezydencjonalny. Prawdopodobnie w 1 poł. XVI w. cały dawny folwark otoczono murem ze strzelnicami, by wzmocnić walory obronne założenia.
Pozostałości muru zachowały się w pobliżu wieży oraz w ścianie budynku gospodarczego znajdującej się na terenie gospodarstwa usytuowanego przy siedzibie Urzędu Gminy. Po wybudowaniu nowego dworu opuszczona wieża powoli niszczała, odrestaurowana w 1907 r. według projektu Jana Koszczyc - Witkiewicza. Ponownie gruntownie remontowana i rekonstruowana w latach 1971 - 1974 według projektu Tadeusza Augustynka

Ówcześni właściciele Wojciechowa Spinkowie byli kalwinami a Orzechowscy byli arianami, stąd też do ich siedziby przylgnęła nazwa \\\"ariańska\\\", sugerująca wykorzystywanie jej jako zboru, co nie wydaje się być zgodne z rzeczywistością.


Opis

Wieża trójkondygnacyjna, wybudowana z kamieni i cegieł.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.