Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Krośnice

Kraschnitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:milicki
Gmina:Krośnice
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Forma, którą nadano pałacowi, przetrwała do dziś, pomimo zajęcia pałacu w 1945 roku przez wojska radzieckie i towarzyszącym mu rabunkom i zniszczeniom .
Budynek pozostawał pusty aż do roku 1952, kiedy Ministerstwo Zdrowia przeznaczył go pod zarząd Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, gdzie do roku 1996 był szkołą dla dzieci ze szpitala neuropsychiatrycznego.
W roku 1996 pałac odkupiły władze Urzędu Gminy, wyremontowały go i przeznaczyły na swoją siedzibę. Pałac przeszedł kolejny remont z adaptacją pomieszczeń na potrzeby Urzędu .

Historia

Pałac został wybudowany ok. 1785 roku przez rodzinę Reichenbachów z Goszcza. Dwór był wtedy jednopiętrowy i znacznie mniejszy niż jest obecnie. Pod ich zarządzaniem pozostał przez sześćdziesiąt lat. 22 lipca 1845 roku majątek nabył od hrabiego Heinricha pochodzący z Westfalii hrabia Adelberdt von der Recke von Volmerstein. Założyciel Fundacji, która zaczęła organizować pracę krośnickiej lecznicy. W tym samym roku pałac został przebudowany z barkowego w stylu neorenesansowy.
Stylistyka neorenesansowa owego budynku prawdopodobnie została zaczerpnięta ze wzorów włoskich. Był to największy na owe czasy pałac na tych terenach, ustępujący jedynie siedzibie w Brzostowie. Po śmierci hrabiego zarządzanie pałacem przejęli jego potomkowie. Syn Wernera Leopold junior był inicjatorem ostatniej przebudowy pałacu. Miała ona miejsce w latach 1927-1929. Architektem owej przebudowy był Hans Thomas z wrocławskiego oddziału Bund Deutscher Architekten. Thomas odszedł od dotychczas praktykowanej nowoczesnej architektury i przebudował siedzibę w stylu neoklasycyzmu pruskiego. W architekturze pałacu można wydzielić elementy historyzujące oraz modernistyczne, między którymi Hans Thomas starał się znaleźć kompromis Architekt stworzył specyficzny styl łączący w sobie zarówno modernizm, jak i neoklasycyzm. Potrafił wyodrębnić wspólne cechy tych kierunków, nadając pałacowi w Krośnicach oryginalny i niepowtarzalny kształt.

Opis

Obecny pałac w Krośnicach jest budynkiem murowanym , potynkowanym , na rzucie prostokąta, podpiwniczonym i dwukondygnacyjnym . Dach czterospadowy z lukarnami. Fasada trzynastoosiowa, z trzykondygnacyjnym ryzalitem z głównym wejściem , przed którym jest taras i schody . Nad wejściem kartusz z herbem von der Recke von Volmerstein.
Elewacja ogrodowa również trzynastoosiowa, z ryzalitem i wejściem oraz gankiem podtrzymującym balkon. Obok budynku pałacu - pozostałość zabudowań gospodarczych folwarku - ruina dawnej gorzelni .. Wokół pałacu - rozległy , dobrze utrzymany park kryjący inne budynki kompleksu

Inne

W Rejestrze Zabytków - pałac żaden element dworu i folwarku oraz zabudowań lecznicy nie jest umieszczony .......

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.