Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Rzeszów - Letni Pałac Lubomirskich

Województwo:podkarpackie
Powiat i gmina:Rzeszów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacyku letniego, nr rej.: 292 z 31.05.1958

Stan obecny

Siedziba (własność) Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie (2023)

Historia

Budynek został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren. Rozbudowano go w połowie XVIII w. za czasów Hieronima Augusta Lubomirskiego, nadwornym architektem był wtedy Karol Wiedemann. Pałacyk uzyskał modną ówcześnie formę maison de plaisance. W jego otoczeniu znajdował się rozległy ogród z oranżerią, zwierzyńcem i altaną w stylu chińskim. Ostatnim Lubomirskim, który posiadał pałac był Franciszek, który sprzedaje obiekt. Od początku wieku XX budynek należy kolejno do rodzin Kostheimów i Nieciów, ci ostatni dzierżawią budynek instytucjom publicznym. Na przełomie roku 1936 i 1937 w budynku utworzono dowództwo 10. Brygady Kawalerii, z ówczesnym płk. Stanisławem Maczkiem.
W 1904 r. został przebudowany, zaś w latach 1981-1985 gruntownie restaurowany. W niszach znajdują się popiersia rodziny Lubomirskich. W okresie PRL w budynku działał Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Medycznych. Z chwilą utworzenia Uniwersytetu Rzeszowskiego, budynek, dzierżawiony od miasta przekazano Instytutowi Muzyki, następnie zaś Katedrze Informatyki i Uniwersyteckiemu Centrum Nauki Języków Obcych. Budynek był także siedzibą Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej. W lipcu 2013 roku nieruchomość odzyskali ostatni prywatni właściciele - rodzina Nieciów, która pałac wystawiła na sprzedaż. Budynek zakupiła Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie.

Opis

Nieduży, trzykondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem na rzucie litery H. Fasada zwrócona jest ku wschodowi. Cała ma długość ok. 26,5 m, zaś część środkowa z wejściem 12,7 m. Każde ze skrzydeł ma wymiary 6,8 x 16,8 m. Zarówno ściany boczne jak i przednia i tylna ozdobione są pojedynczymi, centralnie usytuowanymi ryzalitami. Całość ma wysokość ok. 6 m.

Inne

Ogród
Ogrodzenie
KIordegarda, ul. Świerczewskiego 9

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.