Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3
2011, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3Miniatura Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3Miniatura Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3Miniatura Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3Miniatura Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3Miniatura Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajMaciej AdamekGrzegorz ChowickiTomek Malik

Rzeszów - Al. Pod Kasztanami 3

Województwo:podkarpackie
Powiat i gmina:Rzeszów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacyku letniego, nr rej.: 292 z 31.05.1958

Stan obecny

Uniwersytet Rzeszowski, Katedra Informatyki

Historia

Budynek został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren. Rozbudowano go w połowie XVIII w. za czasów Hieronima Augusta Lubomirskiego, nadwornym architektem był wtedy Karol Wiedemann. Pałacyk uzyskał modną ówcześnie formę maison de plaisance. W jego otoczeniu znajdował się rozległy ogród z oranżerią, zwierzyńcem i altaną w stylu chińskim. Ostatnim Lubomirskim, który posiadał pałac był Franciszek, który sprzedaje obiekt. Od początku wieku XX budynek należy kolejno do rodzin Kostheimów i Nieciów, ci ostatni dzierżawią budynek instytucjom publicznym. Na przełomie roku 1936 i 1937 w budynku utworzono dowództwo 10. Brygady Kawalerii, z ówczesnym płk. Stanisławem Maczkiem.
W 1904 r. został przebudowany, zaś w latach 1981-1985 gruntownie restaurowany. W niszach znajdują się popiersia rodziny Lubomirskich.

Opis

Nieduży, trzykondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem na rzucie litery H. Fasada zwrócona jest ku wschodowi. Cała ma długość ok. 26,5 m, zaś część środkowa z wejściem 12,7 m. Każde ze skrzydeł ma wymiary 6,8 x 16,8 m. Zarówno ściany boczne jak i przednia i tylna ozdobione są pojedynczymi, centralnie usytuowanymi ryzalitami. Całość ma wysokość ok. 6 m.

Inne

Ogród
Ogrodzenie
KIordegarda, ul. Świerczewskiego 9

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.