Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Bądkowo
Zdjęcie archiwalne z 1958 r., zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura BądkowoMiniatura BądkowoMiniatura Bądkowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Bądkowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:aleksandrowski
Gmina:Bądkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Ośrodek Zdrowia w Bądkowie

Historia

Dwór z końca XIX w.
Początki miejscowości sięgają poł. XIII w. - w 1239 r. Konrad I książę mazowiecki zwraca Bądkowo kapitule włocławskiej, co świadczy o tym, że wieś musiała istnieć wcześniej. Parafia ustanowiona została prawdopodobnie jeszcze w XIII w., a obecną świątynię p.w. św. Mateusza zaczęto budować ok. 1312 r. Wieś należała do kapituły włocławskiej do III rozbioru Polski, a potem przeszła w ręce prywatne. Ostatni bądkowski dwór powstał pod koniec XIX w., kiedy właścicielem majątku został Zdzisław Barthel de Weydenthal. Jego syn, Przemysław, jeden z wybitniejszych oficerów legionowych, zginął w wieku 26 lat w okolicach Odessy, a pochowany został na bądkowskim cmentarzu. Ostatnim właścicielem majątku był Jan Maria Barthel de Weydenthal (1895-1941), działacz organizacji ziemiańskich, członek BBWR, syn Zdzisława - administratora majątku Warklany. Dawny dwór został całkowicie przebudowany po 1945 r. i utracił wszystkie cechy stylowe. Budowla służy obecnie jako ośrodek zdrowia. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Barthelów.
Siostra Przemysława Barthela, Jadwiga była matką chrzestną transatlantyku m/s ?Batory?.

Opis

Budynek na planie prostokąta. Niegdyś neoklasycystyczny, parterowy z mansardowym dachem, z portykiem kolumnowym nad którym znajdował się trójkątny portyk.
Obecnie piętrowy, bez cech stylowych.

Park

Zachowany park z końca XIX w. Zadbany, czyste alejki i przystrzyżone trawniki, znajduje się tu cenny starodrzew reprezentowany przez typowe parkowe gatunki drzew, w tym kilka okazów pomnikowych.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.