Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaCzesław BaranowskiJoanna Mojaforma

Bogusławice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Kowal (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:z aleją, nr rej.: 131/A z 25.07.1984

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

W 2 poł. XVI w. dobra te należały do Grobiszewskich i Grobskich. W 1676 r. i później, nieprzerwanie aż do 1945 r. stanowiły własność Komeckich. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Zygmunt Komecki, (1870 - 1948), s. Józefa i Marii Józefy z Walewskich, student Wydziału Rolniczego PR 1890-93, w II RP członek Rady Głównej C.T.R., członek Rady Fabryki Cukru ?Chocień?, członek Rady Banku Kujaw, Związku Ziemiańskiego, od 1890 r. członek \\\\\\\"Arkonii\\\\\\\". Jest to po Konwencie Polonia druga najstarsza współcześnie istniejąca polska korporacja akademicka. Założyli ją 9 maja 1879 r. Polacy studiujący na Politechnice Ryskiej.
Nazwa korporacji pochodzi od północnego przedgórza wyspy Rugji, gdzie stała świątynia Światowida, zbudowana przez Wenedów - zburzona w 1168 r. przez Germanów; miała ona wskazywać korporacji jej posłannictwo: obronę zagrożonej polskości na dalekich krańcach dawniejszych ziem polskich, dziś obcych?.
Opis

Dwór znajdował się w środku parku. Przy wjeździe do założenia znajdują się ruiny oficyny glinobitej z dachem naczółkowym i murowanym skrzydłem, przebudowanym w XX w. W/w zdjęcie przedstawia dwór z 2 poł. XIX w. Kompozycja wypalana w drewnie, wykonana przez córkę właściciela dworu Eleonorę Komecką /1843-1906/ .Pozostałe zdjęcia obrazują oficynę z 1961 r.
Był to budynek parterowy, nakryty naczółkowym dachem, z wejściem poprzedzonym werandą, nad którą wznosiła się trójkątna wystawka.

Park

Park dworski z XVII-XIX w. Pierwotnie było to założenie o częściowo regularnym układzie, zamknięte z dwóch stron alejami: kasztanową i modrzewiową, z trzeciej strony kanałem z mostkami, a z czwartej drogą dojazdową. Na zach. od kanału znajduje się kępa dębów, kępa świerków i samotny parusetletni dąb. Od wsch. i płn. znajduje się gęste zadrzewienie mieszane, z kilkoma okazami starodrzewu. Obecnie płd.- wsch. naroże parku zostało wykarczowane i zamienione na pole uprawne.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa7 lat i 7 miesięcy temu
Wg Agaty Skruwy z Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu . rysunek - wypalanka w drewnie został wykonany przez córkę właściciela dworu, Aurelię Eleonorę Ludwikę Komecką (1843-1906) w 2 - poł. XIX w.