Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Brzuchowo
2010, zdjęcie Joanna Mojaforma
Miniatura Brzuchowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJoanna Mojaforma

Brzuchowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:tucholski
Gmina:Kęsowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A/210/1 z 15.05.1987

Stan obecny

Mieszkania własnościowe.

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś w XIV w. należała do Zakonu Krzyżackiego. W 1352 r. była znana jako Brsuchow, w XVI w. Brzuchowa, a w 1879 r. Bruchan. Istnieją wzmianki historyczne o odprowadzaniu daniny do parafii w Wielkim Mędromierzu , w 1653 r. Brzuchowo odprowadzało po 4 korce żyta i owsa. W końcu XVIII w. była to wieś szlachecka w pow. tucholskim. Wraz z przynależnym folwarkiem Adamkowo obejmowała wówczas 301ha gruntu. Była własnością m.in. rodziny Stanisławskich. Po 2 wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Dwór po przebudowie został zamieniony na mieszkania.

Opis

Budynek po przeprowadzonych remontach pozbawiony został całkowicie cech stylowych.

Park

Park dworski z 2 poł. XIX w. o pow. około 2ha. Drzewostan uległ znacznemu zmniejszeniu na skutek prowadzonej gospodarki rabunkowej. Założenie znajduje się na falistej wysoczyźnie morenowej, posiada dwa stawy leżące w naturalnych zagłębieniach terenu. Rośnie tu cenny starodrzew, na szczególną uwagę zasługują głównie stare wiązy oraz dąb szypułkowy o imponującym rozmiarze w pierśnicy 650cm.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Joanna Mojaforma8 lat i 4 miesiące temu
W dacie przejmowania nieruchomości z dekretu PKWN z ewidencji majątków powyżej 100 ha dla powiatu tucholskiego wynika, że właścicielem był niejaki Willipiński Gustaw. Majątek liczył wówczas 131 ha