Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Krotoszyn
2013, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Krotoszyn

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krotoszyn
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6779, 18.7635

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Krotoszyn

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Osięciny
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 245/A z 4.11.1987

Stan obecny

Teren pod zarządem J.S.T.

Historia

Dwór z XIX w.
Krotoszyn to niewielka wieś, leżąca 6 km na północny-wschód od Osięcin. Pod koniec XV w. ze wsi tej pisał się niejaki Jan. Właściciele tradycyjnie przezwali się Krotoskimi, zaś K. znajdował się w ich rekach przez kolejne ponad 100 lat. W 1582 r. jako posiadacz K. wzmiankowany jest niejaki Gostomski. W późniejszych dziejach tej wsi szczególne znaczenie odegrali Kościelscy (potomkowie Leszczyców z Kościelca pod Inowrocławiem). Pod koniec XVIII w. Krotoszyn należał do Teresy Umińskiej, podkomorzyny brzeskiej i jej synów. W późniejszym okresie mógł należeć m. innymi do Morzyckich.
W poł. XIX w. w Krotoszynie zmarł Julian Kosiński (1796-1859), sędzia pokoju powiatu radziejowskiego, ożeniony z Marcelą Morzycką h. Mora ze Świętego z parafii Koneck. Źródła sugerują, że rodzina ta mieszkała właśnie w Świętem. Krotoszyn zapewne przez cały czas wchodził w skład ich majątku. Ze związku Juliana i Marceli pochodziły dzieci: Józefa która wyszła za Antoniego Biesiekierskiego, Bronisława która wyszła za Ludwika Englerta, Helena, Joanna - która wyszła za Kamila Kiedrzyńskiego i Antoni Ignacy Józef, który ożenił się z Eufemią Szatkowską. Ze związku Antoniego i Eufemii pochodziła urodzona w 1873 r. (w Świętem) córka Zofia Eufemia.
W czasie istnienia Królestwa Polskiego (kongresowego) Krotoszyn leżał w Guberni Warszawskiej, w powiecie nieszawskim, gminie Osięciny i parafii Kościelna Wieś. W 1882 r. właścicielką Krotoszyna, Ruszek i Pocierzyna, liczących ogółem 2117 mórg nowopolskich była już na pewno Eugenia Łempicka z d. Słubicka (1834-1919), córka Eugeniusza i Olimpii Morzyckiej h. Mora. Około 1850 r. wyszła ona za Antoniego Łempickiego. Łempiccy mieli pięcioro dzieci: Stefana, Jadwigę, Wandę, Marię Ludwikę która wyszła za Konstantego Paprockiego h. Jastrzębiec i Kazimierza Nicefora Józefa, który ożenił się z Karoliną Krzymuską h. Radwan. Wieś po rodzicach odziedziczył Kazimierz z żoną Karoliną Łempiccy. Prawdopodobnie po śmierci Kazimierza majątek przejął stryj Karoliny - Wincenty Krzymuski - ożeniony w 1881 r. z Pauliną Antoniną Czarnomską. Ta po śmierci męża odziedziczyła majątek i w 1930 r. była jego właścicielką. Areał gruntów liczył wówczas 512 ha. Ze związku Wincentego i Pauliny pochodził syn Stanisław, zapewne ostatni właściciel Krotoszyna. Po 2. wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Dwór został rozebrany w latach 60. XX w.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Informacje o rodzinie Morzyckich pochodzą ze strony internetowej Morzycki - Genealogia:
http://www.genealogia.okiem.pl/morzycki.htm
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór wzniesiony był pośrodku parku, w dł. osi zbliżonej do N-S, fasadą zwrócony na zachód. Lokalizację zaznaczyliśmy na mapce archiwalnej z 1936 r. Na chwilę obecną nie posiadamy informacji o architekturze budynku.

Park

Park dworski z końca XIX w. o pow. około 1,5 ha. W płn.-zachodniej części parku widoczna jest polana, na której wznosił się nieistniejący dziś dwór. Założenie jest dzikie i nie posiada czytelnej kompozycji przestrzennej.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Adam Górecki11 lat i 7 miesięcy temu
Kiedyś w tym parku stał Dwór do tej pory stoi budynek mieszkalny który służył wtedy prawdopodobnie jako oficyna
Patrycja Pawlak6 lat temu
Pozostal jeszcze slup od bramy wjazdowej. Kilka lat temu zauwazylam, ze zniknął krzyz ze skraju lasu :(