Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wola
Zdjęcie Andrzej M
Miniatura WolaMiniatura Wola

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Wola

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:lipnowski
Gmina:Kikół
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:folwarczny z pocz. XIX w., nr rej.: 203/A z 25.04.1986

Stan obecny

Własność J.S.T.

Historia

Dwór z XIX w.
Wieś stanowiła gniazdo rodowe Ogończyków w Ziemi Dobrzyńskiej. Od XV w. stała się własnością Działyńskich h. Ogończyk. W 1757 r. dziedzicem był Szymon Zieliński, a w 1789 r. Wojciech Trzciński. W 1825 r, Wolę odziedziczył Ignacy Zieliński. W tamtym czasie we wsi był już dwór, wybudowany w 1. ćw. XIX w. W 2. poł. stulecia dwór został przebudowany. Miał on później jeszcze wielu właścicieli, m.in. Zielińskich. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Tadeusz Sułowski, dyrektora Banku Ziemiańskiego, który w lipcu 1928 r. gościł prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Opis

Na chwilę obecną nie posiadamy zdjęć nieistniejącego dworu. Był to budynek parterowy, konstrukcji zrębowej, drewniany i otynkowany. Nakryty dachem czterospadowym, krytym gontem i papą. Dwór fasadą zwrócony był na płd.-zachód. Układ wnętrz był dwutraktowy. Obecnie układ przestrzenny założenia dworskiego w znacznej mierze zniekształcony.

Park

Park dworski z XIX w. o pow. ok. 5 ha, przy czym znaczną część tego obszaru stanowią stawy, nieużytki i zabudowania. Główne fragmenty starodrzewu liczą ok. 2,5 ha.

Inne

Folwark z pocz. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej M12 lat i 7 miesięcy temu
Dwór nie istnieje .