Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Sokołowiec Dolny
Sokołowiec Dolny - pałac - od Płd 02.2016r., zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec Dolny

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0542, 15.8329

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiBogdan Adler

Sokołowiec Dolny

Nieder Falkenhain

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Świerzawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 532/J z 21.06.1979
Park:nr rej.: 1044/J z 4.08.1990

Stan obecny

Pałac w chwili obecnej jest zrujnowany i rozszabrowany.
Po drugiej stronie drogi szutrowej biegnącej w kierunku wschodnim, na wzgórzu, znajdują się ruiny mauzoleum właścicieli panujących tu przed wojną. Grobowiec ten został wysadzony w czasie działań wojennych lub krótko po wojnie przez radziecką armię .
Po 1945 roku zespół pałacowy przejął PGR i do czasów jego wyprowadzki obiekty były w zadowalającym stanie.

Historia

Pałac w Sokołowcu dolnym został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Pierwotnie był to dwór barokowy, który został przebudowany na pałac w II połowie XVIII wieku. W XIX wieku pałac stanął w płomieniach, ale w roku 1848 został odbudowany i nadal służył swoim właścicielom.. Pod skarpą na której stoi pałac znajduje się zaniedbany staw. Obok pałacu, wokół dużego majdanu stoją okazałe budynki gospodarcze folwarku.

Opis

Wzniesiony jako barokowy dwór, z dwiema kondygnacjami, posiada trzykondygnacyjny ryzalit wejściowy oraz dobudowany taras jako skrzydło boczne.W przyziemiu sklepienia kolebkowe oraz krzyżowo - kolebkowe na wyższej kondygnacji strop belkowy. Pokryty dachem mansardowym. Wokół pałacu rozległy park krajobrazowy

Park

Rozległy park przylegający do pałacu został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. W parku znajdowały się: staw i letnia rezydencja, po której pozostały już tylko ruiny. Dziś park jest całkowicie zdziczały.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.