Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Sokołowiec Dolny
Sokołowiec Dolny - pałac - od Płd 02.2016r., zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec DolnyMiniatura Sokołowiec Dolny

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sokołowiec Dolny
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiBogdan AdlerAndrzej KwasikJoanna KwokaGREGORIUS ...

Sokołowiec Dolny

Nieder Falkenhain

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Świerzawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 532/J z 21.06.1979
Park:nr rej.: 1044/J z 4.08.1990

Stan obecny

Pałac w chwili obecnej jest zrujnowany i rozszabrowany.
Po drugiej stronie drogi szutrowej biegnącej w kierunku wschodnim, na wzgórzu, znajdują się ruiny mauzoleum właścicieli panujących tu przed wojną. Grobowiec ten został wysadzony w czasie działań wojennych lub krótko po wojnie przez radziecką armię .
Po 1945 roku zespół pałacowy przejął PGR i do czasów jego wyprowadzki obiekty były w zadowalającym stanie.

Historia

Pałac w Sokołowcu dolnym został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Pierwotnie był to dwór barokowy, który został przebudowany na pałac w II połowie XVIII wieku. W XIX wieku pałac stanął w płomieniach, ale w roku 1848 został odbudowany i nadal służył swoim właścicielom.. Pod skarpą na której stoi pałac znajduje się zaniedbany staw. Obok pałacu, wokół dużego majdanu stoją okazałe budynki gospodarcze folwarku.

Opis

Wzniesiony jako barokowy dwór, z dwiema kondygnacjami, posiada trzykondygnacyjny ryzalit wejściowy oraz dobudowany taras jako skrzydło boczne.W przyziemiu sklepienia kolebkowe oraz krzyżowo - kolebkowe na wyższej kondygnacji strop belkowy. Pokryty dachem mansardowym. Wokół pałacu rozległy park krajobrazowy

Park

Rozległy park przylegający do pałacu został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. W parku znajdowały się: staw i letnia rezydencja, po której pozostały już tylko ruiny. Dziś park jest całkowicie zdziczały.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.