Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Auguścin
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Auguścin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Auguścin

Auguscin

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pilski
Gmina:Wyrzysk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-389 z 28.03.1981

Stan obecny

Po likwidacji szkoły obiekt wystawiony był na sprzedaż. Obecnie własność prywatna.

Historia

Dwór z połowy XIX w.
W dawnych wiekach tereny te należały do Orzelskich, później Zakrzewskich (XVII w.), Niemojewskich i Grudzińskich. W XVIII w. jako właścicieli tych ziem znajdujemy m.in. Władysława Korzboka, Wągrockich, a następnie NIszczyckich. Historia wsi o nazwie Auguścin datuje się dopiero od XIX w., kiedy Prusacy utworzyli tu folwark. Jego właścicielami była rodzina Witzleben z Liszkowa. Do ich majątku należały również: Liszkówek, Marynka i Masłowo. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Eryk Witzleben, a łączny areał jego gruntów wynosił 1475 ha. W 1937 r. folwark w Augościnie został całkowicie rozparcelowany; utworzono 50 nowych gospodarstw, do których sprowadzono osadników, głównie z południa Polski. Wówczas to ukształtował się zachowany do dzisiaj układ przestrzenny wsi. Zagrody osadników składały się najczęściej z chałupy, stodoły i obórki. Ostatnia właścicielka dworu, hrabina Witzleben zmarła w czasie odwrotu do Rzeszy Niemieckiej, w 1945 r. Rok później polskie władze utworzyły w budynku szkołę podstawową. Mieściła się ona tutaj aż do niekorzystnych przemian na przeł. XX / XXI w., kiedy to uległa likwidacji. Dzieci przeniesiono do Szkoły Podstawowej w Gleśnie.
Źródła:
Geoportal;
Strona internetowa \\\"Locumnet.pl\\\" oferta nr 001 - 14940 (zdjęcie);
Plan odnowy miejscowości Auguścin.

Opis

Dwór parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, na fundamencie z kamienia, częściowo wyremontowany, nakryty dwuspadowym dachem krytym blachą. Budynek jeszcze pod koniec istnienia szkoły posiadał swoje skromne cechy stylowe: gzymsy, obramienia okien i boniowane narożniki. W fasadzie wejście ujęte zostało skromnym półfilarowym portykiem sięgającym wysokości piętra i poprzedzone jest schodami ujetymi murkami. Powierzchnia dworu wynosi 446,9 m2. Od południa dobudowano do dworku parterową przybudówkę.

Park

Park dworski z końca XIX w. o pow. 2 ha, a ze stawem wokół którego nie zachował się drzewostan - 2,31 ha. W latach 70-tych XX w. parku dokonano ewidencji zabytkowych drzew. Rosły tu: brzoza brodawkowa, buk pospolity, dąb szypułkowy, grab pospolity, jesion wyniosły, grochodrzew biały, klon jawor, klon pospolity, kasztanowiec zwyczajny, lipa drobnolistna, olsza czarna, topola czarna, wiąz polny, daglezja zielona, sosna wejmutka, świerk pospolity i jedlica zielona. W południowej części parku niegdyś znajdował się sad, obecnie jest to pole uprawne.

Inne

Kuźnia mur.-drewn. z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.