Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Cieszyce
2018, zdjęcie Julia Montewska
Miniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura CieszyceMiniatura Cieszyce

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJulia MontewskaGREGORIUS ...

Cieszyce

Trostdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kobierzyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 546/W z 31.01.1984

Stan obecny

Pałacyk z parkiem z XIXw. Płonął - i był odbudowywany . W ostatnich latach zaniedbany , opuszczony - choć własność prywatna . Podpalony w 2015r - dogorywa ..
W Rejestrze Zabytków - wpisany tylko park ..

Historia

Pałac z końca XIX w.
Cieszyce po raz pierwszy wzmiankowano w dokumentach w 1338 r. Do 1945 roku dobra cieszycie znajdowały się w rękach rodziny von Naehrich. W XVIII i XIX w. majątek należał m.in. do rodów von Ohlen Adlerskon, Neide.

Opis

Historia pałacu w Cieszycach zaczyna się gdzieś w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Gdzie na niewielkim wzniesieniu został wzniesiony za sprawą Ferdinanda Niedego. Najprawdopodobniej miał charakter rezydencjonalny, ponieważ, pomimo że wybudowany w stylu neorenesansowym bardziej przypomina willę niż okazały pałac, do jakich przywykliśmy na Dolnym Śląsku.

Być może dziwnie brzmiące nazwisko właściciela pałacu jak na te tereny, wyjaśnia, dlaczego pałac bardziej przypomina włoską willę, niż neorenesansowy pałac. Niestety losy pałacu do 1945 roku przykrył kurz historii, zachowało się niewiele informacji o kolejnych właścicielach obiektu. Jednak jednym z późniejszych był Paul von Naehrich właściciel cukrowni w Pustkowie Żurawskim. Jako przedsiębiorca i majętny człowiek kupił pałac w Cieszycach z myślą, że będzie on siedzibą rodową.

Niszczycielska i bezlitosna II Wojna Światowa obeszła się łaskawie z pałacem, dlatego niedługo po jej zakończeniu obiekt stał się własnością PGR. Z przeznaczeniem na mieszkania, znajdowały się w nim też biura Wojewódzkiej Stacji Hodowli Roślin. W latach 90-tych ubiegłego wieku pałac trafił w prywatne ręce. Został odizolowany od świata wysokim panelowym płotem.

24.04.2015 Pałac został podpalony, spłonęła część poszycia dachowego, poddasze i piętro.

Park

Park pałacowy, XIX/XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Dopiero bedac w srodku widzi sie i czuje cala tragedie tego palacu...Ponune mury blagaja wprost o pomoc....znoszac w milczeniu swoja gehenne...