Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Karczyn
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura KarczynMiniatura KarczynMiniatura KarczynMiniatura Karczyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7145, 18.3537

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Karczyn

Gut Karczyn

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A/280/1-3 z 7.10.1991

Stan obecny

Mieszkania prywatne

Historia

Dwór z 1852 r.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1580 r. kiedy to właścicielem był Wojciech Niemojewski - podkomorzy inowrocławski. Wśród dalszych właścicieli wymieniany jest Józef Działyński, od którego cały klucz dóbr odkupił Stanisław Kościelski. Jego wnuk August w połowie XIX w. wybudował tu obecny dwór. Jego żoną była Józefa Wodzińska, siostra Marii - kochanki Fryderyka Chopina, późniejszej żony hrabiego Skarbka z Osięcin. Za czasów Władysława Koscielskiego, słynnego \\\"Sefer Paszy\\\", majątkiem zarządzali Stanisław Walczak (1883 r.) i Piotr Lewandowski (1909-1939 r.). Ostatnim właścicielem przed wybuchem 2 wojny światowej był Władysław Kościelski, rezydujący w Miłosławiu. Po 1945 r. dobra przejął Skarb Państwa Polskiego. Utworzono tu PGR. Dwór został przebudowany. Po likwidacji gospodarstwa większość zabudowań wyburzono.

Opis

Dawny dwór na skutek licznych przebudów i remontów całkowicie zatracił cechy stylowe i w niczym nie przypomina pierwowzoru. Część przyziemia i piwnice pochodzą ze starego budynku.

Park

Park dworski z 2 poł. XIX w. o pow. 1,5 ha. Układ przestrzenny parku jest całkowicie zatarty. Miejsce dawnego podjazdu zajął trawnik. Zniknęły szpalery dębów i jesionów wyznaczające granice parku. Z dawnego ogrodzenia pozostały jedynie ozdobne słupy. Pojawiły się żywopłoty oraz nowe nasadzenia. Zabytkowy drzewostan, którego wiek można ocenić na ok. 80-100 lat, reprezentują głównie jesiony wyniosłe i wiązy szypułkowe. Część przy samym dworze jest uporządkowana przez mieszkańców.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.