Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Huta Komorowska

Województwo:podkarpackie
Powiat:kolbuszowski
Gmina:Majdan Królewski
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-342 z 19.03.2009
Park:nr rej.: 460/A z 25.10.1991

Stan obecny

Brak widocznych śladów dworu. W 2008 r. powołano w Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego, której celem jest rekonstrukcja budynku, na podstawie zachowanych bogatych zbiorów fotografii. W odbudowanym dworze miałoby mieścić się Diecezjalne Centrum Misyjne.

Historia

Neogotycki dwór w Hucie Komorowskiej powstał najpradopodobniej w latach 40tych XIX w., na zamówienie rodziny Dolańskich.
Powstał wtedy parterowy budynek na planie prostokąta, orientowany na wschód, kryty dachem dwuspadowym, z dwoma ryzalitami od zachodu i południa rozbudowującymi bryłę dworu. Narożnik południowo-wschodni i północno-zachodni stanowiły dwukondygnacyjne wieże z krenelażem. Południowa wieża pierwotnie była nakryta dachem stożkowym. Wejście główne prowadziło poprzez portyk oparty na kwadratowych filarach. Na elewacjach dworu miejsce gzymsu wieńczącego zajmowała attyka w formie krenelażu, otaczająca cały budynek i zdobiąca również filary portyku. Filary te byly również zdobione niszami w kształcie otworów strzelniczych. Wnętrze dworu było najprawdopodobniej dwutraktowe, pokoje ustawione w amfiladzie, lecz połączone także wewnętrzym korytarzem.
Po śmierci męskiego dziedzica, majątek przeszedł w ręce Balbiny z Dolańskich Kozłowieckiej, która przekazała go swoim spadkowiercom. W rękach rodziny Kozłowieckich Huta pozostała do jesieni 1940 r. Do tego momentu mieszkał tam syn właścicieli, Adam, późniejszy kardynał i znany misjonasz afrykański. Po wysiedleniu Kozłowieckich, umieszczono we dworze niemiecki sztab wojskowy. Po wojnie istniałą tam szkoła i sklep spożywczy. Jednak budynek bardzo szybko popadał w zniszczenie i w 1955 r. rozebrano go ostatecznie.

Opis

Miejsce po rozebranym dworze stanowi rozległą polanę. Pod ziemią sa zachowane fundamenty.

Park

Park angielski ze stawem, z XIX w. Park powstał jako zespół egzotycznych okazów drzew otoczonych niższymi krzewami i rabatami. Obecnie pozostała niewielka grupa drzew, pochodzących z oryginalnego założenia zmieszana z samosiewami. W parku rośnie kilka pomnikowych okazów dębów.

Inne

Oficyna bądź domek myśliwski z murem oporowym z 1880 r. Niedaleko istnieje studnia dworska, nadal czynna.Poza parkiem stoi oficyna dworska, zamieszkałą, w złym stanie technicznym.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.