Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dobrów
brama wjazdowa do parku 1978, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura DobrówMiniatura Dobrów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Gracjan MiecznikowskiEwa MoszczyńskaJarosław Bochyński

Dobrów

Województwo:mazowieckie
Powiat:gostyniński
Gmina:Szczawin Kościelny
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 464 z 26.03.1978

Stan obecny

Dwór nie istnieje.

Historia

Pierwsze dane o miejscowości Dobrów pochodzą z XIX wieku. Wg Słownika Geograficznego Ziem Polskich w 1880 roku miał 15 domów i 161mieszkańców . Powierzchnia wynosiła 991 morgów w tym m.in. 741 morgów ziemi ornej, 90 morgów lasu i 150 morgów łąk. W tym czasie właścicielem Dobrowa była Karol Piaszczyński, który zbudował murowany dwór i założył park. Na początku XX wieku majątek nabył Dziechciński a od niego po IWŚ odkupuje Michalski. Wraz z żoną Heleną rozwijają gospodarstwo – powiększony zostaje sad o teren pomiędzy stawami a podwórzem gospodarczym zaś same stawy zostają pogłębione i przeznaczone pod hodowle karpi.
Wraz z rodzicami w majątku gospodarzył ich syn, Witold Piotr Michalski, w okresie okupacji działacz, prężnie działającego na terenie powiatu, Korpusu Obrony Polski. Za swoją patriotyczną działalność został skazany w kwietniu 1943r. w pokazowym procesie na karę śmierci, ścięty na gilotynie w Poznaniu w wieku 34 lat. Po 1945 roku majątek został rozparcelowany. Ośrodek wraz z parkiem otrzymuje T. Wąsowska. Od niej odkupuje go W. Jabłoński, który z kolei sprzedaje go Spółdzielni Produkcyjnej w Kamieńcu. W końcówce życia dworu mieściły się w nim mieszkania
Dwór spłonął w latach 70-tych ponoć dzięki mieszkańcom, którzy uzupełnili ubytki w kominie słomą . To co zostało po pożarze lokalni obywatele rozebrali na swoje potrzeby. Do lat 80 używany był spichlerz, który w 2013 jako własność Urzędu Gminy Szczawin wystawiony był na sprzedaż. (Jarosław Bochyński)

Park

Park dworski z 2 poł. XIX w.
Charakter parku był w dużej mierze użytkowy, a drzewostan różnorodny, jednak z przewagą drzew rodzimego pochodzenia.

Inne

Brama wjazdowa, nr rej.: 464 z 26.03.1978 , spichlerz z 2 połowy XIX wieku.
Źródła:
Ewidencja Parków Zabytkowych województwa Płockiego- Park w Dobrowie
Zdjęcia 1978 - T. Gurowska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.