Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Grodziszcze
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura GrodziszczeMiniatura GrodziszczeMiniatura Grodziszcze

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Grodziszcze
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.6271, 16.6549

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Grodziszcze

Lampersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Stoszowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 854/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Wojnę przetrwał bez uszczerbku . Po 1945 roku w zespole dworskim i folwarku ulokowano PGR, które doprowadziło je do ruiny.
Ruina zespołu nie znajduje się w Rejestrze Zabytków .

Historia

Zespół pałacowo - parkowy w Grodziszczu -(niemiecka nazwa Lampersdorf).Od 1510r. Jako właściciel wymieniany był ród Pogrell , a w 1615 wymieniono ostatniego z rodu Balzera von Pogrell. Prawdopodobnie to oni w połowie XVII wieku wznieśli renesansowy dwór. Podczas lub po wojnie 30 letniej zmienili się właściciele wsi. W 1784 roku wieś należała już do rodu von Thielau . W 1870 nadal wymienione jest nazwisko von Thielau. W 2 połowie XIX wieku dwór został przebudowany.

Opis

Pałac ma kształt podkowy z dziedzińcem otwartym w kierunku folwarku . Jest to budowla murowana - z cegły , trójtraktowa, dwukondygnacyjna, nakryta była dachem mansardowym. W skład zespołu wchodzą ponadto: ogrodzenie z 2 poł. XIX w., oficyna mieszkalna z ok. 1880 roku, oficyna gospodarcza z ok. 1870 roku, oficyna gospodarcza z XIX/XX wieku, dawna owczarnia murowana z 2.poł. XIX wieku, spichlerz murowany z ok. 1870 roku.

Park

Przy dworze jest mocno zaniedbany park z przełomu XVIII/ XIX wieku o powierzchni 7,5 ha zawierający dwie fontanny, oraz staw z wyspą . Na drugim końcu parku stoją ruiny murowanej wieży widokowej z około 1890 roku. Zachowały się zewnętrzne mury części parterowej i kwadratowa wieża, nakryta daszkiem namiotowym . Z tarasów parku i z wieży rozpościerał się niegdyś widok na okoliczne pola i Góry Sowie. Obecne tarasy są mocno zarośnięte przez drzewa krzewy, wręcz niedostępne.

Inne

Na podstawie Słownika geografii turystycznej Sudetów (21) Wzgórza Niemczańsko Strzelińskie, Przedgórze Paczkowskie p.r. Marka Staffy 2008 rok .

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.