Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Brody Małe
2014, zdjęcie Zbyszek G
Miniatura Brody MałeMiniatura Brody MałeMiniatura Brody MałeMiniatura Brody MałeMiniatura Brody MałeMiniatura Brody Małe

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek GJarosław Bochyński

Brody Małe

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Mała Wieś
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 466 z 26.09.1978

Stan obecny

Dwór nie istnieje (spłonął w 1940 r.)

Historia

Pierwsza wzmianki o miejscowości Brody Małe pochodzą z1828 roku. W tym czasie Brody Małe należały do Tomasza Gościckiego. Było tam 8 domów, kanał i borek sosnowy. Około 1850 roku Brody Małe kupuje T. Jaroszewski – wtedy dobra mają 40 włók i jest tam modrzewiowy dwór, park gospodarstwo rolne i rybne.
Za udział w powstaniu 1863 roku Jaroszewski zostaje aresztowany a na majątek zostaje nałożona wysoka kontrybucja. Po śmierci Jaroszewskiego , gospodarstwem zajmuje się jego żona wraz bratankiem Witoldem Jaroszewskim. Na zapłacenie kontrybucji zostaje sprzedana część majątku a gospodarstwo zaczyna podupadać. W 1880 roku wieś włościańska Brody małe miała 11 domów, 129 mieszkańców i powierzchnię 11 morgów, Folwark liczył 318 morgów.
W czasie I WŚ zostaje spalony dwór modrzewiowy. W 1919-20 właściciele budują murowany „dworek” i znowu sprzedają część majątku. W 1926 roku w licytacji resztówkę wraz z parkiem kupują bracia Sowińscy, którzy przywracają gospodarstwu świetność. Sowińscy gospodarują w Brodach Małych do 1940 roku kiedy to majątek przejmują Niemcy i urządzają tu magazyn zbożowy.
Po IIWŚ majątek zostaje rozparcelowany a ośrodek z parkiem przejmują Lasy Państwowe na osadę służbową dla leśniczego bazę transportową dla potrzeb leśnictwa. (Jarosław Bochyński)

Park

Park dworski, XVIII/XIX w. Założony zapewne dla Gościckich. Jest to park z alejami na czworoboku i stawami w części pn-wsch. W jego wschodniej części znajduje się aleja bukowa, która zaledwie przypomina dawną świetność tego miejsca. Ponadto zachowały się okazy starodrzewu: buki, cisy, kasztanowce, modrzewie, jawory, lipy, jesiony.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.