Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Mała Wieś
2014, zdjęcie Zbyszek G
Miniatura Mała WieśMiniatura Mała WieśMiniatura Mała Wieś

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek G

Mała Wieś

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Mała Wieś
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 4 z 24.08.1976

Stan obecny

Dwór nie istnieje.

Historia

Park założyła Anna z Krajewskich Nakwaska, żona prefekta departamentu warszawskiego doby Księstwa Warszawskiego, później wojewody i senatora Królestwa Polskiego, Franciszka Salezego Nakwaskiego. Pierwotnie park rozciągał się na ponad 10 ha obecnie zajmuje powierzchnię 7,5 ha.
Park założony został w stylu angielskim, z pięknymi, połączonymi ze sobą kolistymi stawami. Miał on charakter romantyczny na wzór ogrodów w Puławach ? na wzgórku, tuż nad stawem w południowej części parku stała romantyczna ?świątynia dumania?, gdzie zapewne spisywała swoje pamiętniki Pani Nakwaska. W centrum parku stał kiedyś rozległy dwór szlachecki, w którym zakończyła życie Anna Nakwaska, gdzie mieszkała jej córka Karolina wraz z mężem Cyprianem Walewskim znanym bibliofilem i miłośnikiem literatury. Walewski zgromadził w Małejwsi (tak pierwotnie pisano nazwę osady, która pochodzi od rodziny Małowieskich herbu Gozdawa), jeden z największych księgozbiorów. Po śmierci żony sprzedał majątek, a swoją bibliotekę zapisał Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.
Kolejnym właścicielem majątku i oczywiście parku został Aleksander Przeździecki, historyk i archeolog, który rzadko odwiedzał swoje małowieskie włości. Wkrótce sprzedał tutejsze dziedzictwo rodzinie Białosukniów. Przerażający był dla Małej Wsi i okolic rok 1915, kiedy wycofujące się wojska rosyjskie paliły wszystko, co dało się spalić. Spłonął piękny dwór Nakwaskich, ogień zniszczył też wiele drzew parkowych. Pozostało jednak większość budynków dworskich w tym również ?ekonomówka?, gdzie po niewielkiej przebudowie zamieszkali właściciele.
W okresie międzywojennym nowym właścicielem dóbr małowieskich został Zygmunt Kittel. Okres PRL-u to powolna śmierć parku, zapomniany, był plątaniną drzew i chaszczy oraz gigantycznym wysypiskiem śmieci. Dzięki staraniom władz gminy odzyskał swoją świetność (oczywiście tylko częściowo) po wstępnej rewitalizacji w 2010 r.
Tekst za: http://mazowieckieskarby.pl/atrakcje/atrakcja/434/_mala_wies_park

Park

Park dworski z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.