Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Siecień
Brama wjazdowa, w tle - resztki parku, 2011, zdjęcie Marcin Skowroński
Miniatura Siecień

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin Skowroński

Siecień

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Brudzeń Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 630 z 9.12.1991

Stan obecny

Dwór nie istnieje.

Historia

Data wzniesienia dworu nie jest znana. Ostateczny kształt uzyskał w XIX wieku prawdopodobnie dzięki rodzinie Węsierskich.W latach 1900-1939 wieś stanowiła własność Janiny z Węsierskich i jej małżonka Konstantego Duczymińskiego (ostatnie 10 lat tego okresu majątkiem zarządzał ich syn Ludwik Duczymiński). Po drugiej wojnie światowej budynek przejęła gmina. Mieściły się tu mieszkania, przychodnia oraz najdłużej - szkoła podstawowa. W roku 2000 szkoła opuściła zajmowaną dotychczas parterową część budynku (piętrowe skrzydło było już wówczas mocno zrujnowane). W kilka miesięcy po tym wydarzeniu opuszczony i niezabezpieczony budynek został całkowicie zdewastowany przez wandali. Dziś nie ma po nim śladu.

Opis

Dwór składał sie z części parterowej i przystawionej do niej prostopadle części piętrowej. Część niższa posiadała po środku ryzalit przerobiony po roku 1911 - otrzymując w ten sposób klasycyzujący charakter. Elewacja frontowa budynku zwrócona była w kierunku parku. Po przeciwnej stronie dworu znajdował się półokrągły taras dostępny z salonu. Z tarasu roztaczał się widok na staw.

Park

Park ukształtowany został na początku XX wieku przez Waleriana Kronenberga. Był to park krajobrazowy typu obwodnicowego, ograniczony drogą obsadzoną regularnie drzewami. Od bramy wjazdowej do dworu prowadziła droga dojazdowa obsadzona świerkami. W parku znajdowały się dwa stawy połączone strumieniem i przerzuconym nad nim mostkiem. Na jednym z nich była wyspa z pawilonem ogrodowym i grupą zieleni wysokiej. Obecnie układ przestrzenny parku uległ zatarciu - zachowały się stawy, pozostałości bramy i alei dojazdowej oraz nieliczne grupy drzew.

Inne

Z zabudowań folwarcznych do dziś istnieje spichlerz (niewykorzystany i niezabezpieczony popada w ruinę), a także gorzelnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marcin Skowroński12 lat i 7 miesięcy temu
pod tym linkiem fotografia z ostatnich dni dworskich murów: http://galeria.plock24.pl/displayimage-53-155.html.
Marcin Skowroński12 lat i 7 miesięcy temu
a tu smutna historia odejścia tej siedziby ziemiańskiej w niebyt:
http://www.tp.com.pl/aktualnosci/interwencje-tygodnika-pockiego-dworek-w-siecieniu-ruina-na-sprzeda.html
Ewa Duczymińska12 lat i 6 miesięcy temu
Byłam, widziałam, żal serce ściska. To samo stało się z dworami w Zawadach, w Szumsku, Rzęgnowie i wielu innych miejscach.