Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dzięgielewo
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura DzięgielewoMiniatura DzięgielewoMiniatura Dzięgielewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin SkowrońskiJarosław Bochyński

Dzięgielewo

Województwo:mazowieckie
Powiat:sierpecki
Gmina:Gozdowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 577 z 29.09.1987

Stan obecny

Dwór nie istnieje. Szczątkowe pozostałości parku.

Historia

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1881 roku podaje że wieś Dzięgielewo liczyła 105 mieszkańców, 8 domów. Folwark Dzięgielewo liczył w tym czasie 523 morgi, w tym gruntów ornych 432 morgi, łąk 32 morgi, pastwisk 53. Było tu budynków murowanych 3, drewnianych 8.
W drugiej połowie XIX wieku właścicielem Dzięgielewa był Władysław Rościszewski, który w 1905 roku sprzedał majątek Augustowi Cyprysińskiemu. Cypryński częściowo parceluje majątek a pozostałą część przejmuje za długi Bank Rolny. Od banku majątek nabywa Ignacy Bojanowski, który gospodaruje tu do 1939 roku, kiedy majątek przejmują Niemcy. Po II wojnie światowej , w wyniku reformy rolnej, majątek Dzięgielewo zostaje rozparcelowany. Pozostały ośrodek (dwór, park, zabudowania gospodarcze) przejmuje PGR w Cieślinie i jest jego użytkownikiem jeszcze w latach 80.
Zabudowania gospodarcze i dwór sukcesywnie rozebrano ( zabudowania gospodarcze zaraz po wojnie sąsiedzi przerobili na cegłę luzem a dwór zniknął w latach 70.) (Jarosław Bochyński 2023)

Park

Założenie parkowe w Dzięgielewie w stylu krajobrazowym pochodzi z połowy XIX wieku. Pierwotna kompozycja parku jeszcze w latach 80 XX wieku była dobrze zachowana. ( w XX wieku są już tylko szczątki parku , w tym jeden staw).Dwór był usytuowany w zachodniej części parku. Był parterowy, z mansardą, murowany na planie prostokąta. Dwór otaczały grupy drzew. Od elewacji wschodniej dworu wyraźna oś widokowa w kierunku stawu. Przed frontem dworu Duzy trawnik z okalającą go drogą. Dookoła dworu rabaty kwiatowe. W części północno-zachodniej i południowo- zachodniej zlokalizowano dwa stawy obsadzone grupami drzew różnych gatunków. W zachodni-południowej części parku był nieduży sad. W części środkowej parku były duże trawniki z malowniczymi grupami drzew. Wjazd do parku i dworu był od strony północnej szeroką aleją. Brama wjazdowa z kutego żelaza na słupkach metalowych. Od dworu biegły alejki spacerowe w kierunku sadu, zabudowań gospodarczych , stawów i wokół nich, oraz w głąb parku. (Jarosław Bochyński 2023)

Inne

Żródła:
Ewidencja parku w Dzięgielewie 1984
Zdjęcia z 1984 roku - T. Gurowska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.