Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kuchary
2016, zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Kuchary

Kochern

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oławski
Gmina:Domaniów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 623/W z 23.05.1989
Park:nr rej.: 558/W z 27.12.1984

Stan obecny

Wnętrza niedostępne. Miejscami kiepski stan dachu wskazuje na co najmniej częściowe uszkodzenie drewnianej więźby. Przełożone dachówki świadczą natomiast, że budynek jakiś czas temu musiał być zalewany wskutek opadów deszczu i śniegu. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Teren wokół dawnej rezydencji i otaczającego ją parku został ogrodzony. Ze względu na położenie budynku część jego elewacji można bez problemu zobaczyć z większej odległości, spoza ogrodzenia. Na zachód od pałacu rozciągają się zabudowania dawnego folwarku wzniesione wokół prostokątnego dziedzińca. Niektóre z nich doprowadzono do kompletnej ruiny.

Historia

Dwór w Kucharach był wzmiankowany już w 1819r. Obecnie istniejący pałac datuje się na 1907r. Być może neorenesansowy budynek pałacu rodzina Stein zbudowała w miejscu starszej siedziby, a może data 1907 oznacza tylko jej przebudowę.

Opis

Pałac murowany z kamienia i cegły, pierwotnie potynkowany, założony na planie czworoboku, o bryle rozczłonkowanej przez ryzality i niewielką wieżę, dwukondygnacyjny, z częściowo użytkowym poddaszem, nakryty wysokimi dachami wielospadowymi. Fasada (elewacja północna) asymetryczna, siedmioosiowa, z wydatnym ryzalitem mieszczącym główne wejście do budynku. Od wschodu zamknięta trzykondygnacyjnym ryzalitem, zwieńczonym neorenesansowym szczytem. W elewacji ogrodowej centralny, dwuosiowy, trzykondygnacyjny pozorny ryzalit, z dodatkowym wejściem, poprzedzonym tarasem ze schodami. Na zachód od ryzalitu w drugiej kondygnacji znajduje się niewielka loggia. W narożniku południowo-zachodnim wzniesiono trzykondygnacyjną ośmioboczną wieżę, częściowo wtopioną w korpus pałacu. Elewacja zachodnia czteroosiowa, z centralną częścią zaakcentowaną szczytem z tarczą zegarową. Elewacje budynku mocno zaniedbane, na znacznej powierzchni pozbawione tynku i ozdobnych detali.

Park

Park z pocz. XX w.

Inne

Folwark, poł. XIX-XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.