Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Lublin - Pałac Potockich

Województwo:lubelskie
Powiat i gmina:Lublin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Potockich, nr rej.: A/236 z 28.02.1967

Stan obecny

Własność Katolickiego Uniwesytetu Lubelskiego. Budynek w złym stanie technicznym został wystawiony na sprzedaż.

Historia

Pałac zbudowano na zamówienie Jerzego Potockiego, starosty grabowieckiego i tłomackiego pomiędzy 1717 a 1734 r. Powstał wtedy barokowy pałac o piętrowym korpusie z dwoma krótkimi, parterowymi, bocznymi skrzydłami i arkadowym gankiem na piętrze. Pałac nakryty był czterospadowym dachem. W ostatnich latach XVIII budynek został ofiarowany przez właścicieli Rzeczypospolitej, umieszczono w nim siedzibę sądów ziemskich. Po 1802 r. w pałacu funkcjonował sąd z więzieniem kryminalnym i poprawczym. Dokonano wtedy niewielkiej przebudowy, podwyższono oficyny, dodano w nich klatki schodowe i zlikwidowano garnek na fasadzie pałacu. Wewnątrz pałacu zlikwidowano salę balową. W 1823 r. areszt został przeniesiony do zamku lubelskiego, a budynek po Potockich przekazano miastu, na siedzibę policji i wojska carskiego. W 2 poł. XIX w. podwyższono oficyny mieszczące się po obu stronach pałacu. W okresie międzywojennym w pałacu mieściła się Policja Państwowa.

Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że w czasach swojej świetności pałac miał arkadowy ganek mieszczący wejście główne i mansardowy dach z lukarnami. Oficyny nie były połączone z ryzalitami tworzącymi boczne skrzydła, co sprawiało, że pałac miał o wiele przyjemniejsze dla oka proporcje.

Opis

Barokowy pałac z pocz. XVIII w. Obecnie ten murowany, dwukondygnacyjny pałac ma plan zbliżony do litery U, powstały po połączeniu korpusu z dawnymi oficynami pałacu. Za głównym skrzydłem znajduje się dziedziniec gospodarczy, obecnie zamknięty z trzech stron przybudówkami i murem. Szczyty dachów oficyn są zaznaczone gzymsami tworzącymi tympanony. Fasady w zasadzie pozbawione są innych dekoracji. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi korpusu pałącu. Wnętrza poprzez wielokrotne przebudowy, utraciły swoje cechy stylowe.

Park

Obecnie brak parku bądź ogrodu, na wewnętrznym dziedzińcu rośnie samotne drzewo i kilka zaniedbanych krzewów. Dziedziniec w czasach Potockich zawierał ogród w stylu włoskim, a porośnięta drzewami parcela obok pałacu służyła za miejsce przyjęć ogrodowych.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.