Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Lublin - pałac Biskupi
2024, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura Lublin - pałac BiskupiMiniatura Lublin - pałac BiskupiMiniatura Lublin - pałac Biskupi

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lublin - pałac Biskupi

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Lublin - pałac Biskupi

Dzielnica:Stare Miasto
Województwo:lubelskie
Powiat i gmina:Lublin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Biskupi, nr rej.: A/494 z 29.03.1971

Stan obecny

Zespół pałaców biskupich tworzą: pałac Biskupi i pałac Konsystorski, połączone ze sobą łącznikiem zaprojektowanym przez Karola Siennickiego. Pierwszy jest siedzibą kurii metropolitarnej, drugi – siedzibą arcybiskupa.(2024)

Historia

Pałac zbudowany w II połowie XVIII w. Na przełomie XVIII i XIX wieku własność De Chojnów. W 1817 r. Paweł Wagner i Jan Reinberger zakupili obiekt od Kazimierza Dolińskiego. W 1atach 1817-1823 mieściła się tu siedziba loży masońskiej "Wolność odzyskana". Rząd Królestwa Polskiego zlikwidował loże masońskie w latach 20. XIX wieku. Ich dobra przeszły na Skarb Państwa. Nie inaczej było z obecnym pałacem. Rząd Królestwa Polskiego przejął ten budynek . W 1824 r., Rząd w ramach zamiany na budynek przy ul. Królewskiej /ob. nr 11/ przekazał pałac Emilii z Ratyńskich Zawidzkiej. W 1846 r. Rząd wykupił pałac od Zawidzkiej i przeznaczył na siedzibę biskupów. Od tegoż 1846 roku pałac jest własnością kościelną W 1955 r. wg projektów Jerzego Siennickiego przebudowano portyk, tworząc ryzalit oraz dobudowano kryty korytarz łączący pałac z sąsiednim, zajmowanym przez Konsystorz Biskupi. W 1918 i ok. 1935 - remonty murów dachu, malowanie wnętrz. Ok. 1969 r. wymiana pokrycia dachu z dachówki na blachę ocynkowaną. W 1atach 1988-1989 adaptacja poddasza na cele użytkowe: nadbudowa części poddasza od str. wschodniej, wprowadzenie otworów okiennych w połaciach dachowych. W tym samym czasie wprowadzanie klatki schodowej łączącej parter z poddaszem, wymiana pokrycia dachu z blachy ocynkowanej na miedzianą, remont elewacji, instalacji wewnętrznych.

Opis

Pałac o bryle wkomponowanej w znaczne obniżenie terenowe. Od strony zachodniej budowla parterowa, od wschodu – dwukondygnacyjna. Od południa posiada łącznik, od zachodu przybudówkę. Dach mansardowy. Pałac murowany z cegły, otynkowany. Dach miedziany. Sklepienia w przyziemiu kolebkowe z lunetami oraz żebrowe. Na parterze stropy drewniane, proste. Elewacja zachodnia jest elewacją frontową. Posiada dwa nieznaczne ryzality oraz portyk wklęsły, umieszczony pomiędzy nimi. Ponadto ryzality posiadają naczółki. Obramienia portyku boniowane. W dachu lukarny. Elewacja wschodnia posiada trzy wejścia. Piętro i dach posiadają facjatkę z okulusem. Wszystkie elewacje posiadają zwieńczenie w postaci gzymsu koronującego, profilowanego. Pałac połączony z sąsiednim pałacem konsystorskim. Połączenia dokonano poprzez łącznik wybudowany w okresie międzywojennym według projektu Karola Siennickiego. Znajduje się on w południowej elewacji pałacu Biskupiego oraz we wschodniej – pałacu Konsystorskiego. Bryła łącznika wkomponowana w architekturę obu założeń. Posiada dach pulpitowy z blachy ocynkowanej (JB2024)

Inne

Źródła:
https://teatrnn.pl/
R. Jaruga – karta zabytku 1963
Anna Frąckiewicz – karta zabytku 1990
Zdjęcie z 1990 roku – A, Frąckiewicz

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.