Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Opole
Zdjęcie Maria Burian, 2011, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura OpoleMiniatura OpoleMiniatura OpoleMiniatura OpoleMiniatura Opole

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Opole
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz MysiakowskiJerzy Mrozek

Opole

Województwo:opolskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:wieża zamku górnego, nr rej.: 754/64 z 31.03.1964

Stan obecny

Zachował się jedynie fragment fosy oraz wieża z niewielką częścią murów obronnych. Obecnie funkcjonują w ramach Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.
W chwili obecnej obiekt jest rewitalizowany.

Historia

Za budowniczego Górnego Zamku w Opolu {zwanego Zamkiem na Górce] uznaje się księcia Władysława Opolczyka, który przed 1387 r. ufundował zamek strzegący wschodnich murów miasta. Zamek na przełomie XIV i XV w. został otoczony dodatkowymi fortyfikacjami. Zniszczony w czasie pożaru w 1625r. Obecnie jedyną pozostałością po założeniu jest częściowo zachowana fosa oraz wieża z fragmentem murów obronnych. W 1844 roku zaniedbaną wieżę odrestaurowano, dodając jedną kondygnacje i neogotycki krenelaż. W końcu XIX w. obok wieży zbudowano budynek gimnazjum, włączając ją w teren szkoły i obudowując z czasem kolejnym skrzydłem. W ostatnich latach wieża i mur otaczający ją zostały odremontowane.

Opis

Gotycka wieża z XIV w. Pięciokondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta. Okna ostrołukowe ułożone osiowo na widocznych elewacjach wieży. W wieży zachował się zamurowany ostrołukowy portal będący prawdopodobnie śladem bramy wjazdowej. Po obu stronach portalu blendy okienne.


Tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony : http://www.zamki.pl/?idzamku=opoleg, zamieścił Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 8 miesięcy temu
Dziekuje Jurku za wiadomosc...to powod by tam znowu zawitac..a czy pojawil sie jakis fajny pomysl na np. wystawe w Gornym Zamku. Ostatnio gdy bylem mozna bylo zobaczyc grafiki zarysow starego miasta i murow obronnych...
GREGORIUS ...3 lata i 8 miesięcy temu
Zechciej Jurku potwierdzic odbior wiadomosci...bo nie wiem czy zadzialalo...dziekuje.
Marek Kujawa3 lata i 8 miesięcy temu
Grzegorzu, a ja mam prośbę. Przypomnij, gdzie była najbardziej zażarta dyskusja i jakie komentarze mieliśmy usunąć? Po prostu pojawiły się nowe, a tamte zniknęły w niebycie...
GREGORIUS ...3 lata i 8 miesięcy temu
Chyba juz tylko Sosnowiec -Sielec, Chwalimierz, zerkne na reszte choc juz mnie to po prostu wprost smieszy...nie przyjal reki na zgode..jego prawo ..szanuje to.. Jesli jeszcze jakies slady naszej znajde dam znac.....ale juz "pro publico bono" na prywatnej poczcie....dziekuje za dochowanie slowa....pozdrawiam...G.